W Łódzkiem 1 czerwca odbyły się pierwsze szczepienia przeciw wirusowi HPV.
Jedną z 218 poradni w regionie, w których można skorzystać z bezpłatnych szczepień, jest VITAPLUS w Łodzi. Zainteresowanie przerosło oczekiwania dr P. Rościszewskiego. Poradnia pierwszego dnia umówiła na szczepienie przeciw HPV 30 dzieci.
Zaszczep dziecko przeciwko wirusowi HPV
Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy (99%) związane są z zakażeniem szczepami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszonym podczas kontaktów seksualnych. Około 70% ludzi podczas swojego życia miało lub będzie miało kontakt z wirusami brodawczaka.
Zaledwie u 2% kobiet zakażonych HPV może wystąpić rak szyjki macicy. Przed zakażeniem wirusem HPV najskuteczniej chronią szczepienia. Należy je wykonać odpowiednio wcześnie przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej.
HPV jest czynnikiem wywołującym raka szyjki macicy i odbytu u kobiet oraz raka jamy ustnej, gardła, odbytu i prącia u mężczyzn. Wyróżnia się 150 typów HPV, wśród których 40 wywołuje zmiany: skórne, w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. Wyróżniono typy wirusa wysoce onkogenne i o małym ryzyku onkogennym.
W zależności od typu wirusa oraz lokalizacji zmian, zakażenia HPV mogą przebiegać pod postacią:
- łagodnych zmian naskórka (brodawki, brodawczaki);
- łagodnych zmian nabłonka wielowarstwowego błon śluzowych (brodawki i brodawczaki narządów płciowych, kłykciny kończyste);
- przednowotworowych zmian okolic narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy, odbytu);
- nowotworowych zmian szyjki macicy i odbytu.
Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu.
Szczepienie to wyjątkowy prezent, prezent na całe życie. Zaszczepione dziecko zyskuje niemal 100% pewność, że nie zachoruje na jeden z nowotworów i nie zakazi wirusem HPV tych, których kiedyś pokocha. Szczepienie przeciw HPV o 90% zmniejsza ryzyko zakażenie wirusem HPV. Istnieje związek przyczynowy pomiędzy zakażeniem onkogennymi typami wirusa HPV a rakiem sromu i pochwy kobiet, rakiem prącia u mężczyzn, a także rakiem odbytu oraz nowotworami głowy i szyj (w tym rakiem krtani) u osób obojga płci.
Dodatkowo zakażenia typami nieonkogennymi 6 i 11 wywołują brodawki płciowe. Badania dowodzą skuteczności szczepień w profilaktyce tych chorób. W ciągu swojego życia 70-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Połowę zakażonych to osoby wieku 15-25 lat. Poddając się szczepieniu przeciw HPV zmniejszamy o ponad 90% ryzyko wystąpienia zmian przedrakowych i zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe.
Szczepionka jest najbardziej skuteczna u osób, które nie zetknęły się jeszcze z HPV. Dlatego najlepiej ja podać przed rozpoczęciem kontaktów seksualnych. Szczepimy i chłopców i dziewczynki. Zaszczepiony w dzieciństwie dorosły nie zakazi innej osoby.
Centrum Medyczne VITAPLUS przy Lumumby 14 jest jednym z pierwszych POZ w Łodzi, który rozpoczął szczepienia w ramach programu „bezpłatnych szczepień przeciw HPV”. Choroby powodowane przez infekcje HPV, takie jak rak szyjki macicy, są niestety w Polsce dalej powszechne i często zbyt późno rozpoznawane.
W takiej sytuacji rokowanie jest niestety bardzo niepomyślne i prowadzić może do konieczności inwazyjnego, obciążającego i nie zawsze skutecznego leczenia. Niezmiernie istotnym jest, aby zabezpieczyć się przed infekcją HPV zawczasu.
Szczepienia to najlepsza ochrona, a dzięki programowi Ministerstwa Zdrowia i NFZ wreszcie znika bariera finansowa, która powstrzymywała wiele osób przed skorzystaniem z tej formy profilaktyki.
– mówi dr P. Rościszewski z VITAPLUS
Bezpłatnie można zaszczepić 12 i 13-letnie dziewczynki i chłopców, czyli dzieci urodzone po 1 stycznia 2010 r. Nie trzeba skierowania, ani recepty. Szczepionka czeka w punkcie szczepień. Dostępne są 2, jak podkreślają eksperci o równie skutecznym potwierdzonym naukowo działaniu.
O tym czy szczepionki są bezpieczne mówi dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH.
W ponad 120 krajach realizowane są powszechne programy szczepień przeciw HPV i podano ponad 500 mln dawek.
– informowała dr hab. Ewa Augustynowicz
Rodzice mogą zapisać dziecko w POZ – dowolnie wybranym – przez infolinię 989 oraz Internetowe Konto Pacjenta, korzystając z konta dziecka i zakładki profilaktyka. W Łódzkiem jest już 218 placówek POZ, które szczepią dzieci.
Wczesne postacie raka szyjki macicy nie dają żadnych objawów. Szczegółowo na temat wirusa HPV i objawów w późniejszych stadiach choroby pisaliśmy na naszych łamach: tutaj i tutaj.
*na zdjęciu szczepienie w poradni VITAPLUS w Łodzi
źródło: Anna Leder
Łódzki Oddz. Wojewódzki NFZ