6 kwietnia, rozpoczęła się II Peregrynacja Obrazu Matki Bożej w Archidiecezji Częstochowskiej. Peregrynacji towarzyszy hasło: „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”.
Pierwsza parafią, którą Matka Boża nawiedziła po uroczystej inauguracji była parafia p.w. Nawiedzenia NMP w Wieluniu, podobnie jak w czasie I Peregrynacji w 1979 roku. Rozpoczęcie wędrówki przez parafie Archidiecezji Częstochowskiej nastąpiło w trwającej jeszcze oktawie Świąt Wielkanocnych, w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia.
Z parafii Nawiedzenia NMP kopia cudownego obrazu została przeniesiona do kościoła p.w. Zwiastowania NMP u o. Franciszkanów, potem do parafii św. Józefa Oblubieńca NMP, parafii Najświętszego Imienia Maryi w Gaszynie, św. Andrzeja Apostoła w Kadłubie, a 11 kwietnia zawitała do parafii św. Barbary, najmłodszej parafii wieluńskiej, przygotowanej do nawiedzenia przez misje, które głosił o. Piotr Polek OSPPE Misjonarz
Po modlitwie wyczekiwania nastąpiło przywitanie Matki Bożej, która przyjechała na pięknie ubarwioną wiosną ulicę Wiśniową. Na kopii cudownego obrazu swój pocałunek złożyli, ks. abp Wacław Depo i proboszcz ks. Jarosław Boral, który otrzymał do rąk Ewangeliarz od proboszcza z Kadłuba.
Przy wtórze pieśni „Z dawna Polski tyś królową” i biciu dzwonu „Barbara” Matka Boża na ramionach Rycerzy Kolumba rozpoczęła wędrówkę do kościoła parafialnego. Towarzyszyli jej Rycerze Kolumba, członkowie Bractwa św. Jana Pawła II, hejnaliści z koła myśliwskiego „Daniel”, dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej, Członkinie Żywego Różańca, siostry zakonne, kapłani i wierni.
W czasie intronizacji obrazu odśpiewana została Bogurodzica, potem nastąpiło okadzenie obrazu, zapalenie świecy nawiedzenia, odczytanie Ewangelii wg św. Łukasza o nawiedzeniu św. Elżbiety, błogosławieństwo wiernych oraz zawierzenie Maryi wszystkich wspólnot i wiernych parafii przez ks. proboszcza Jarosława Borala. Swoje zawierzenie Maryi złożyli przedstawiciele rodzin i młodzieży. Każde zawierzenie kończyło się złożeniem Maryi bukietów z białych róż.
Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza święta koncelebrowana, której przewodniczył ks. abp Wacław Depo. Na początku Eucharystii ks. Jacek Zieliński, Dziekan Regionu Wieluńskiego odczytał list ojca św. Franciszka, w którym Abp Edgar Pena Para, substytut Stolicy Świętej zwrócił się w imieniu papieża Franciszka do pasterza Archidiecezji Częstochowskiej oraz wiernych z życzeniami na czas peregrynacji.
Jego świątobliwość Franciszek jednoczy się w modlitwie z księdzem arcybiskupem, z duchowieństwem i wiernymi, trwającymi na duchowym przygotowaniu do roku świętego 2025 oraz do jubileuszu stulecia powołania diecezji częstochowskiej poprzez peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Nawiedzeniu wspólnot parafialnych i zakonnych towarzyszyć będzie hasło, Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”. Niech ta modlitewna krucjata umocni duchowo przede wszystkim rodziny, gdyż to one są drogą Kościoła i przyszłością świata.
Święta Rodzina z Nazaretu: Jezus, Maryja i Józef – ikona każdej ludzkiej rodziny, niech pomoże wszystkim Waszym wspólnotom pogłębić odpowiedzialność za własne powołanie i za własne posłannictwo w społeczności ludzkiej i w Kościele.
Życząc obfitego w łaski czasu przygotowania oraz przeżywania roku świętego i jubileuszu diecezji, Ojciec święty powierza wstawiennictwu Matki Bożej Częstochowskiej Jego Ekscelencję, wiernych archidiecezji i z serca udziela apostolskiego błogosławieństwa.
– czytał w liście ks. Jacek Zieliński
Homilię natomiast wygłosił ks. abp Wacław Depo.
Przyszedł dla nas czas nawrócenia i łaski za sprawą działalności Ducha Świętego. To dzięki Duchowi Świętemu jesteśmy w stanie powiedzieć: Jezus jest moim Panem i Bogiem. To za Jego przyczyną i Elżbieta i Maryja uwierzyły w Bożą obietnicę.
To w świetle Ducha Świętego dokonało się ich spotkanie. Obydwie słuchały Boga. Żyły obydwie w innym świecie, ale obydwie wiedziały, że ważniejsze jest słuchanie Boga niż ludzi. Co to znaczy bardziej słuchać Boga niż ludzi?
Bóg jest prawdomówny i jest samą prawdą. Człowiekowi dzięki Duchowi Świętemu została udzielona wiara. Człowiek wierzący, człowiek wiary, bardziej słucha Boga niż ludzi. Mówimy tu o posłuszeństwie wiary, czyli posłuszeństwie Bogu i Ewangelii.
Jak to się ma do dzisiejszej Polski, gdzie toczą się spory o życie, do Polski, która mieni się być demokratyczną? Czy demokracja jest mądrością, jeśli na pierwszym miejscu stawia się zabijanie nienarodzonych dzieci.? Maryjo naucz nas miłości i rozumienia prostej prawdy, że dawcą życia jest Bóg.
– mówił ks. abp Wacław Depo
Po peregrynacji zostajemy z modlitwą: Maryjo, dziś prosimy, /ubłagaj Twego Syna, /niech błogosławi Rodziny./Niech wspiera nas/Twa przyczyna, /byśmy się szczerze kochaliby Bóg zwaśnionych pogodził./Maryjo, ocal miłość/i życie naszych Rodzin!
Zofia Białas/kultura.wielun.pl