W niedzielę, 12 września, na plantach przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się Kiermasz produktów lokalnych Made in Wieluń.
Pomysłodawca, organizator oraz prezes Fundacji Made in Wieluń Karol Tomczyk nie tylko zaprosił na stoiska z pysznymi lokalnymi produktami ale też osobiście zachęcał mieszkańców do degustacji oraz zakupów.
Owoce, soki, swojskie pieczywo, makarony ze świeżych jaj i przetwory wspaniale się prezentując i smakując zachęcały do zakupów robiąc sporą furorę. Podczas kiermaszu można było kupić sadzonki, nie zabrakło swojskiego pieczywa, miodów prosto z lokalnych pasiek oraz piwa z Browaru Nadwarciańskiego.
W trakcie wydarzenia odbyło się rozstrzygnięcie dwóch konkursów, jednego na dżemik roku oraz drugiego na kiszonkę roku.
Pierwsza edycja konkursu @Wieluń SLOW – smaki regionu za nami. Przetwory oceniał Lokalny Mistrz Smaku – Przemysław Banaś, nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w ZS Nr 1. Dziękujemy oceniającemu, a Mieszkańcom dziękujemy za każdy słoiczek zgłoszony do konkursu.
– mówi Karol Tomczyk z Fundacji Made in Wieluń
Podczas wydarzenia, pod czujnym okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Młynisku, można było własnoręcznie wykonać domowej roboty makarony co stanowiło niezłą frajdę, szczególnie dla młodszych mieszkańców okolic.
fot. Karol Tomczyk/Made in Wieluń
Wyniki konkursów:
Wieluń SLOW – smaki regionu: słodkość roku 2021
- I miejsce – Anna Nowak-Zgondek za powidła śliwkowe z cynamonem i kardamonem bez cukru,
- II miejsce – Barbara Ostrycharz za powidła śliwkowe z dodatkiem kakao,
- III miejsce – Anna Nowak-Zgondek za ocet malinowy niepasteryzowany,
Wieluń SLOW – smaki regionu: kiszonka roku 2021
Najbardziej fenomenalne KISZONKI warzywne wytwarzane domowym sposobem (kiszone ogórki, kapusta, papryka, buraki…).
- I miejsce – SGW Młynisko za ogórki kiszone.
Kiermasz produktów lokalnych Made in Wieluń idealnie wpisał się w temat Europejskich Dni Dziedzictwa 2021 gdyż hasłem przewodnim tegorocznej edycji były „Smaki Dziedzictwa”. Niedzielny kiermasz jest zapowiedzią kolejnych, które odbędą się w niedalekiej przyszłości.
fot. KW