W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbywa się wiele uroczystości.
Z tak ważnej rocznicy dla naszego kraju oraz z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 Muzeum Ziemi Wieluńskiej zorganizowało wycieczkę rowerową oraz wystawę malarską. Na uczestników rajdu szlakiem dawnej wąskotorówki, do dawnej granicy w Praszce, czekały w wyznaczonych miejscach wątki przybliżające rys historyczny.
W Praszce wszyscy zwiedzili miasto i pod przewodnictwem dyrektora Muzeum dr Zbigniewa Szczerbika zobaczyli również odrestaurowaną lokomotywę z Wieluńskiej Kolei Wąskotorowej.
Czwarty Muzealny Rajd Rowerowy to wydarzenie, które ma nie tylko z punktu widzenia muzealnego ma przekazywać informacje o historii, tradycji, o pamięci narodowej ale także w sposób taki rekreacyjny, czynny, łącznie jak widać z coraz większą grupą cyklistów, spędzić wielogodzinny przejazd w kierunku dawnej granicy między zaborami, zaborem pruskim i zaborem rosyjskim.
Jest to długi przejazd ale wszyscy jesteśmy bardzo przygotowani aby, w ramach europejskiej akcji o nazwie Europejskie Dni Dziedzictwa, w ten sposób tworzyć pamięć , która będzie aktywizowała także tych, którzy nie zawsze przychodzą do muzeum.
Dzisiejsza akcja jest w dwójnasób wyjątkowa, gdyż po przyjeździe z rajdu nastąpi otwarcie wystawy malarskiej ze zbiorów pani Jolanty Madej i pana Janusza Motylskiego. To są artyści, pani pochodzi ze Złotego Potoku a pan z Karpacza.
W kolejny weekend otwieramy wystawę w Ożarowie „Magia winylowej płyty” i będzie bardzo atrakcyjny koncert w związku ze wspaniałym rokiem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jest to radość niepodległości. Będziemy cieszyć się z tego wspaniałego roku, z tego wspaniałego wydarzenia, o którym dzisiaj właśnie podczas rajdu, po drodze, będziemy opowiadać jak to m. in. Peowiacy, czyli członkowie organizacji para militarnej działającej w czasie I Wojny Światowej, powstrzymywali Niemców przed wyjazdem z Wielunia, kiedy kolejką wąskotorową, a tym szlakiem właśnie pojedziemy, w lesie ożarowskim rozkręcono tory, ostrzelano pociąg.
Niemcy z kolei ostrzelali Peowiaków, zginęli tam m.in. ci żołnierze z Polskiej Organizacji Wojskowej z Ożarowa, ale nie pozwolono na to aby Niemcy tym wielkim transportem wywieźli m.in. żywność z Wielunia i inne przedmioty. Musieli wrócić z powrotem do Wielunia tą tzw. ciuchcią i nazajutrz dopiero, 12 listopada 1918 roku, pieszo wyjść z Wielunia zostawiając pociąg, drogą już inną już w kierunku Wieruszowa.
Tak więc ta pamięć 100-lecia niepodległości, pewnych małych sukcesów, no i pewnej również radości no bo taki to jest rok i takie wspaniałe święto z tego abyśmy mogli wspólnie spędzać czas i rekreacyjnie również część niedzieli.
– mówił dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek
Wieczorem w Muzeum Ziemi Wieluńskiej natomiast otwarto wystawę malarską „Jura i Karkonosze – wrota czasu”, na której można było zobaczyć prace Jolanty Madej i Janusza Motylskiego z chwilą poezji i osobistym udziałem wieluńskiej poetki Niny Pawlaczyk.