Wczoraj, 5 marca, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu zaprosiła swoich czytelników na kolejne spotkanie z poezją.
Tym razem bohaterką wtorkowego wieczoru była, pochodząca z Raciszyna a od wielu lat mieszkająca w Działoszynie, Anna Kubarycz. Poetkę, która zadebiutowała w kwietniu 2018 r. w krakowskim Wydawnictwie Miniatura tomikiem poezji pt. „Potrzeby fizjo(nie)logiczne”, czytelnicy poznali już w maju ubiegłego roku podczas spotkania zatytułowanego „Poetyckie debiuty”.
Wtorkową promocję tomiku poprzedziło słowo wstępne wygłoszone przez dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu panią Magdalenę Wicher, która przybliżyła postać poetki oraz jej twórczość. Wcześniej już wiersze Anny Kubarycz ukazywały się w tygodniku „Angora” oraz w antologii Regionalnego Klubu Literackiego „Drzewo Poznania”.
Wielostronnie utalentowana, zarówno muzycznie jak i plastycznie oraz bez dwóch zdań literacko, Anna Kubarycz śpiewa w dwóch chórach, pasjonuje się rękodziełem i tworzy niesamowicie kobiece wiersze.
Pisząc od dziecka postanowiła wydać swoją twórczość za namową pana Mateusza Koprowskiego. Po jego profesjonalnym spojrzeniu wysłała swoje wiersze do krakowskiego Wydawnictwa Miniatura, z którego otrzymała niezwykle ciepłą odpowiedź.
Pamiętam pierwszy mail, pierwszą wiadomość od mojego wydawcy, który zaczynał się słowami: kochana Pani Poetko wydamy Ci piękny tomik poezji… To było tak dla mnie cudowne uczucie, że ktoś nazwał mnie poetką bo ja nie od razu uwierzyłam.
Ja do tej pory tak trochę bronię się przed określeniem, że jestem poetką. Pan Miecisław Mączka powiedział mi, że skoro piszę, skoro to wypełnia moje życie to jestem poetką.
– wspomina Anna Kubarycz
Autorka pisze z potrzeby serca zmagając się w ten sposób ze swoimi emocjami. Inspiracje do swojej twórczości czerpie z życia różnych ludzi opisując historię trafnie oddając ich pragnienia.
Stara się pisać zwięźle i rzeczowo unikając jej ale jednak zawsze poruszając bliską jej tematykę kobiecą. Inspiruje ją twórczość Jonasza Kofty, Wisławy Szymborskiej a także Jerzego Ficowskiego.
Człowiek ma wiele pragnień i potrzeb, innych niż te, które zaspokaja codzienne. Jeden kocha muzykę, inny taniec, jeszcze inny poezję, poprzez którą wyraża swoje emocje, uczucia, fascynację ludzkim ciałem, dotykiem, urodą duszy, pokazuje dylematy kobiety, żony, matki, kochanki, potrzebę czułości i bycia z kimś…
– autorka tłumaczy tytuł tomiku
Na spotkanie, które poprowadziła Alina Frejusz – dziennikarka Radia Ziemi Wieluńskiej przybyli przedstawiciele władz powiatowych, m. in. Starosta Wieluński Marek Kieler oraz były Starosta Andrzej Stępień, a także przyjaciele autorki i sympatycy jej twórczości.
poniższe zdjęcia: Zofia Białas/kultura.wielun.pl