W środę, 7 lutego, w trzech turach wieluńskie muzeum i gmina Wieluń zaprosiły mieszkańców do zwiedzenia dawnego kościoła pobernardyńskiego i poewangelickiego.
Na zaproszenie do grupowego zwiedzania dawnego kościoła Sióstr Bernardynek a następnie Ewangelickiego w Wieluniu, zakupionego przez gminę dla Muzeum Ziemi Wieluńskiej, odpowiedziało wiele zainteresowanych historią miasta osób. Historię samego budynku przybliżył uczestnikom dyrektor placówki Jan Książek.
Wraz z Gminą Wieluń zaprosiliśmy wczoraj wszystkich zainteresowanych na dzień otwarty w dawnym kościele pobernardyńskim i poewangelickim w Wieluniu – cieszy nas bardzo spontaniczny odzew społeczności Wielunia i okolic na naszą inicjatywę.
W trzech grupach, liczących wspólnie przeszło dwieście osób, zwiedzaliśmy budynek i poznawaliśmy jego historię z dyrektorem Muzeum Ziemi Wieluńskiej Janem Książkiem.
Była też okazja obejrzenia historycznych zdjęć, zerknięcia do wykopu archeologicznego we wnętrzu kościoła i docenienia wartości przedmiotów z badań wyeksponowanych w gablocie. Badania prowadzone są sondażowo przez wieluńskich muzealników pod nadzorem kierownika działu archeologicznego MZW Waldemara Golca.
Najważniejsze prace nadal przed nami – dotarliśmy do warstwy z XVII wieku i dopiero zaczynamy odkrywać tajemnice naszego kościoła. Pod dziś widoczną na powierzchni warstwą z czasów Anny Koniecpolskiej kryją się krypty grobowe oraz relikty renesansowego i średniowiecznego Wielunia.
Dziękujemy Burmistrzowi Wielunia Pawłowi Okrasie za wspieranie procesu rewitalizacji zabytkowych budynków i możliwość wspólnego zwiedzania.
– relacjonuje na swoim FB wieluńskie muzeum
W dawnym kościele pobernardyńskim i poewangelickim trwają prace archeologiczne. Jak informuje wieluńskie muzeum eksplorując gruzowe zasypisko we wnętrzu kościoła poewangelickiego muzealnicy natrafili na fragmenty ceramicznych naczyń sprzed 1939 r., wśród których udało się rozpoznać wyroby pochodzące z polskiej wytwórni porcelany w Ćmielowie.
Podczas prac odkryto także posadzkę z grubych terakotowych płytek tworzących bogatą mozaikę, po której stąpała fundatorka zespołu klasztornego Anna Koniecpolska wraz z synem hetmanem Stanisławem Koniecpolskim.
źródło: MZW w Wieluniu
fot. T. Spychała/MZW