9 września w Muzeum Ziemi Wieluńskiej gościła Katarzyna Kielecka-Masłocha.
Katarzyna Kielecka-Masłocha to mieszkanka Łodzi, pedagog specjalny, pracownik banku, żona, matka dwóch nastolatków i autorka poczytnych powieści. Ostatnią z nich, wydaną 30 sierpnia przez Wydawnictwo Szara Godzina, jest „Znajda” – wzruszająca opowieść o dzieciństwie naznaczonym wojną.
Powieść poświęcona jest tym najmłodszym, których wojny dorosłych okradają z dzieciństwa, przenikają się : wątek współczesny, zrodzony z wyobraźni i wojenny, utkany ze zdarzeń, które miały miejsce w rzeczywistości jak bombardowanie Wielunia, pacyfikacja przez niemiecką policję wsi Skałka Polska, obozowe życie w „Małym Oświęcimiu”, czy codzienność na łódzkim Grembachu.
I tak jeden z bohaterów, sześcioletni Lolek Sitarz z Wielunia, cieszy się z narodzin braciszka. Radość mącą spadające na Wieluń 1 września 1939 niemieckie bomby. Skończyło się szczęśliwe dzieciństwo Lolka, rozpoczęła się tułaczka i szereg innych dramatów, wojna zawitała także na wieś, w której się zatrzymali…
Łódź 2022 roku. Matylda, inne dziecko wojny, mierzy się z małżeńskim kryzysem, despotyczną matką i niesfornym kotem Paszą. W noworoczny poranek poznaje uroczą staruszkę, która w przejściu podziemnym sprzedaje rękodzieło. Kobieta wzrusza i intryguje Matyldę oraz koi jej zbolałą duszę piękną życiową mądrością.
Jak zrozumieć wojnę, gdy ma się kilka lat? Gdzie przetną się losy Lolka i Matyldy? Jaką rolę odegra w ich życiu zwykłe metalowe szydełko? Katarzyna Kielecka snuje opowieść o współczesnych trzydziestolatkach. Równocześnie po mistrzowsku przedstawia oczami dzieci piekło wojny – pełne rwanych obrazów, szeptów i krzyków.
– czytamy w recenzji powieści
Książkę patronatem objęli: Zaczytana Ewelka, Przystanek szczęścia, TVP Łódź, Radio Łódź, Radio Ziemi Wieluńskiej, Granice.pl, Subiektywnie o książkach, Opowiem Ci, Czas Dzieci, Kocie czytanie, Alkanba, Książkowe wieczory u Katji, Czytamy, bo kochamy.
Katarzyna Kielecka debiutowała powieścią „Sedno życia” (2019), której kontynuacją było „Piętno dzieciństwa” wydane w 2020 roku. Rok później premierę miały książki „Pod tym samym niebem”, „Gieśki” i adresowana do młodych czytelników „Księga przygód”.
W 2020 r. ukazały się kolejne powieści jej autorstwa: „Cytrusowy gaj” oraz „Na tej samej ziemi”, w 2021 r. dwutomowa powieść „Ślady” i „Zapach cytrusów” a w lutym 2022 roku „Gra w zielone”. „Znajda”, której premiera odbyła się w księgarniach stacjonarnych i internetowych 30 sierpnia 2022 roku jest jedenastą książką Autorki.
Wieluńskie spotkanie z Katarzyną Kielecką, które poprowadził Marek Patyk, uchyliło rąbka tajemnicy na temat jej warsztatu pisarskiego i wyboru tematów do kolejnych książek. Przyniosło też odpowiedź na temat historii powstania „Znajdy”, sposobu prowadzenia jej fabuły oraz ram czasowych (31 VIII 1939 – VIII 2022- epilog) i dlaczego tak ważny jest w powieści kot pasza.
Dla pisarki, jak sama powiedziała, ważny jest element zaskakiwania czytelnika poprzez mieszanie warstwy współczesnej z historyczną, przez dodawanie elementu humoru ponieważ nie można pisać tylko o rzeczach przygnębiających. Powieść ma być bliska życiu a życie nie składa się tylko z rzeczy przygnębiających.
Zofia Białas/kultura.wielun.pl