Kultura | Edukacja | Kronika 112 Sport i rekreacja | Inwestycje

Reklama

Jesteś zainteresowany zareklamowaniem się w naszym serwisie?
Sprawdź dostępne możliwości współpracy!

Oferta reklamowa

Kontakt

Masz ciekawy temat? A może jakieś pytania?

Kontakt

Relikwie bł. ks. Michaela McGiwneya w parafii św. Barbary

29 marca 2021 | Wydarzenia

W sobotę 27 marca do parafii św. Barbary Dziewicy i Męczennicy w Wieluniu przybyły relikwie bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba. Pozostaną tu do 6 kwietnia.

Parafia św. Barbary jest jedną z siedmiu parafii w archidiecezji częstochowskiej, którą podczas peregrynacji odwiedziły relikwie bł. kapłana. Peregrynacja w archidiecezji rozpoczęła się 21 lutego Eucharystią w kościele p.w. św. Wojciecha Bpa i Męczennika, celebrowaną przez ks. abpa Wacława Depo, kapelana stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce.

Relikwie, które przybyły do parafii św. Barbary w Wieluniu zostały uroczyście wniesione do kościoła przez grupę Rycerzy Kolumba i postawione na ołtarzu wystawienia. Historię życia i działalności przedstawioną na 11 planszach, towarzyszących relikwiom i wizerunkowi błogosławionego kapłana obecnym na Eucharystii przybliżył ks. Jarosław Boral, członek wspólnoty Rycerzy Kolumba.

Dzięki Opatrzności Bożej, o której tak wiele mówił podczas naszych parafialnych rekolekcji ks. Władysław Nowobilski, zawitały do naszej wspólnoty relikwie bł. ks. Michela McGivneya (12.VIII.1852 – 14.VIII.1890) by przypomnieć nam jak wielkie jest Boże Miłosierdzie i jak wiele dobra może przynieść współpraca parafian i księdza proboszcza na niwie duszpasterskiej.

– powiedział ks. Jarosław Boral, członek wspólnoty Rycerzy Kolumba

Ks. Michele McGivney został ogłoszony błogosławionym przez papieża Franciszka 31 X 2020 roku. Stało się to 130 lat po jego śmierci za sprawą uznanego 27 V 2020 roku cudu beatyfikacyjnego, nazwanego cudem pro -life, który stał się za jego wstawiennictwem. Cud ten to uzdrowienie w łonie matki dziecka z Zespołem Downa.

Ksiądz Michele McGivney, syn irlandzkich imigrantów, do świętości zdążał ciężką i codzienną pracą duszpasterską. Czynił zaś przede wszystkim dobro, do czynienia, którego zachęcił w 1882 roku amerykańskich katolickich mężczyzn w swojej parafii przy kościele p.w. NMP w Nev Haven w stanie Connecticut, tworząc świecką wspólnotę Rycerzy Kolumba.

Dziś Rycerze Kolumba to największa na świecie organizacja katolickich mężczyzn, kierująca się zasadami Miłosierdzia, Jedności, Braterstwa i Patriotyzmu, działająca w kilkunastu państwach, od 15 lat także w Polsce. W naszym kraju to ponad 6 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Rycerze Kolumba są organizacją świecką, ale w ich szeregach są także duchowni. W Polsce do Rycerzy Kolumba należą m.in. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś. O działalności Zakonu Rycerzy Kolumba parafianie św. Barbary dowiedzieli się po raz pierwszy 11 III 2018 roku.

Była to czwarta niedziela Wielkiego Postu. W tym dniu do parafii, na zaproszenie ks. proboszcza Jarosława Borala, członka Zakonu, przybyło pięciu Rycerzy Kolumba. Po zakończonej Mszy św. Rycerze przybliżyli wiernym istotę i sens istnienia tej największej na świecie wspólnoty katolickiej mężczyzn i ich rodzin, skupionych wokół idei Miłosierdzia, Jedności, Braterstwa i Patriotyzmu.

Rycerze Kolumba są w Polsce od 2005 roku, przybyli za sugestią Jana Pawła II i na zaproszenie prymasa Józefa Glempa. Realizują od tamtej pory dzieła miłosierdzia na rzecz najbardziej potrzebujących, pomagają też sobie nawzajem i wspierają pracę proboszczów w parafiach, w których działają.

Stąd powołanie Zakonu Rycerzy Kolumba w parafii św. Barbary w Wieluniu stało się marzeniem ks. Jarosława Borala, marzeniem, które powoli się spełnia, bo już w 2019 roku czterej Rycerze Kolumba z parafii św. Barbary swoją obecnością uświetnili odpust ku czci św. Barbary.

– mówili Rycerze Kolumba

Dziś, kiedy do parafii przybyły relikwie bł. ks. Michaela Mc Givneya kolejni mężczyźni a także ks. Andrzej Kornacki wyrazili wolę wstąpienia do Zakonu. Szczególnym momentem Eucharystii było zawierzenie parafii św. Barbary, Rycerzy Kolumba, członków ich rodzin oraz całej Ojczyzny bł. kapłanowi oraz błogosławieństwo relikwiami bł. k. Michela MacGivneya.

Zofia Białas/kultura.wielun.pl

Reklama Salon optyczny Jacek w Wieluniu
Copyright © 2017-2024 Kocham Wieluń