Dzięki czujności przypadkowego świadka, wieluńska policja zatrzymała 54-letniego mężczyznę podejrzanego o brutalne zabicie psa.
Przypadek ten zwraca uwagę na poważny problem znęcania się nad zwierzętami, za które w Polsce grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, oraz przypomina o konieczności reagowania na wszelkie przypadki znęcania się nad zwierzętami.
14 czerwca 2024 roku, około godziny 17:00 dyżurny wieluńskiej komendy, otrzymał zgłoszenie, że na jednej z posesji w Wieluniu, mężczyzna bije psa. Pod wskazanym przez świadka adresem policjanci zastali nietrzeźwego mężczyznę, a obok leżącego psa. Niestety na ratunek było już za późno, wezwany na miejsce lekarz weterynarii stwierdził śmierć zwierzęcia.
Jak ustalili mundurowi za jego uśmiercenie odpowiedzialny był 54-latek, który przyszedł w odwiedziny do swojego znajomego. Mężczyzna podczas wizyty pił alkohol, w pewnym momencie pod chwilową nieobecność właściciela zwierzęcia, złapał psa i uderzył nim o betonowe podłoże oraz metalową rurkę.
Twierdził, że zdenerwował się ponieważ pies wcześniej ugryzł go w rękę. 54-latek został zatrzymany i umieszczony w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzęciem, którego skutkiem było jego zabicie.
Za takie przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Każdy, kto ma informacje bądź jest świadkiem znęcania się nad zwierzętami może zgłosić ten fakt korzystając z zakładki ,,zielona strefa” umieszczonej na stronach internetowych jednostek Policji.
– relacjonuje oficer prasowy KPP w Wieluniu asp. sztab. Katarzyna Grela
Policja apeluje do wszystkich świadków takich sytuacji o zgłaszanie ich za pośrednictwem zakładki „zielona strefa” dostępnej na stronach internetowych jednostek Policji. Dzięki takim zgłoszeniom możliwe jest szybkie interweniowanie i zapobieganie dalszemu cierpieniu zwierząt.
Świadomość społeczna i gotowość do reagowania są kluczowe w walce z przemocą wobec zwierząt. Każdy, kto ma informacje na temat znęcania się nad zwierzętami, powinien niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby, aby zapobiec kolejnym tragediom.
źródło: KPP w Wieluniu