W dniu 28 marca w Kościele katolickim wypada Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne.
Święto to, ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt. Jest to czas wyciszenia, skupienia i przeżywania męki Chrystusa. Sam zwyczaj święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej już w XI wieku.
Według obrzędów katolickich w Niedzielę Palmową wierni przynoszą do kościoła symbol odradzającego się życia czyli gałązki palmy, wierzby, bukszpanu bądź wiązanki żywych i suszonych roślin, będące symbolem liści palmowych, którymi witał tłum Jezusa w Jerozolimie. Stąd też palma wielkanocna jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego.
Na każdą, od kilku lat, zbliżającą się Niedzielę Palmową, druhny i druhowie z OSP Dąbrowa własnoręcznie przygotowują palmę wielkanocną. Tegoroczna, niezwykle okazała osiągnęła aż 5,5 metra wysokości.
Od samego początku, jak przyszedł do nas ks. Rafał Zawisza to organizował konkurs palm w Dąbrowie. My jako strażacy wzięliśmy w nim udział. Pierwszy raz i nasza palma była najwyższa aż ludzie się dziwili.
Co roku, od tamtej pory, przygotowujemy palmę jedynie w zeszłym roku nie było palmy bo nie było Wielkanocy, była pandemia i wszystko było pozamykane. Nie było wtedy ani czuwania przy grobie, nie było Niedzieli Palmowej dlatego w tamtym roku nie zrobiliśmy palmy.
Każde takie jedno jajko jest robione ręcznie. Jak robimy palmę to co roku jest inna ale z reguły składa się z bukszpanu i kwiatków. Wcześniej używaliśmy też bibuły, z której były plecione kwiatki.
W tym roku nie było procesji. Ksiądz wyszedł na zewnątrz aby poświęcić palmy i te, które brały udział w konkursie zostały dopiero wprowadzone do kościoła i tam zostały. Jeszcze nie wiadomo, która palma wygrała bo dopiero będzie rozstrzygnięcie konkursu ale było też kilka wysokich.
Tak na prawdę nie robimy palmy na konkurs, chociaż jest on niewątpliwie w jakimś stopniu motywujący, robimy palmy z tradycji i co roku staramy się je o kilka centymetrów podnieść do góry.
Duży plus tutaj jest dla naszego proboszcza bo to jego jest zasługa, to on zapoczątkował. Wcześniej tutaj ludzie takich palm nie robili, wcześniej każdy przyszedł sobie i przyniósł jakąś gałązkę do kościoła poświęcić a takie okazałe palmy zaczęliśmy robić dzięki naszemu proboszczowi bo on taki konkurs wymyślił.
– opowiadał honorowy prezes OSP Dąbrowa Bronisław Mituła
Druhowie z OSP Dąbrowa przygotowali także piękny wystrój świąteczny przed budynkiem remizy, który przyciąga wzrok wszystkich przechodzących obok mieszkańców.
fot. Bronisław Mituła/OSP Dąbrowa