W dniu 17 grudnia odbyła się konferencja prasowa, na której minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że w dniach od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzone zostają nowe zasady bezpieczeństwa.
Jak podaje portal gov.pl przerwanie transmisji COVID-19 to jedyny skuteczny sposób na zwycięstwo w walce z koronawirusem. Umożliwi to szczepionka przeciwko COVID-19. Zanim jednak rozpoczniemy proces szczepień, musimy być szczególnie ostrożni i odpowiedzialni.
Do 17 stycznia 2021 r. przedłużony zostaje etap odpowiedzialności, podczas którego wprowadzone będą dodatkowe ograniczenia. Zamknięcie stoków narciarskich oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to niektóre z nich. Sprawdź, jakie zmiany czekają nas po świętach.
Sylwester na nowych zasadach
Noc sylwestrowa to szczególny dzień w roku. Każdy z nas chce go spędzić w gronie przyjaciół i rodziny. W obecnej sytuacji jednak wszelkiego typu imprezy i zgromadzenia stwarzają niezwykle groźne warunki do dalszej transmisji koronawirusa. A co za tym idzie, są bardzo niebezpieczne dla nas i naszych bliskich.
Dlatego zostań w domu i nie organizuj imprez i spotkań towarzyskich poza gronem domowników. Podobnie jak inne liczne kraje europejskie, również Polska wprowadza ograniczenia w tym dniu. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.
Nowe zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia
Przedłużony zostaje etap odpowiedzialności i wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej.
Co się zmieni?
1. Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
2. Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
3. Zamknięte stoki narciarskie.
4. Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.
5. 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.
Przedłużone zostają dotychczasowe zasady i ograniczenia:
1. Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie).
2. Ograniczenia w transporcie zbiorowym:
– 50% liczby miejsc siedzących, albo
– 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
3. Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15 m2.
4. Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób.
5. Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
6. Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.
7. Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15 m2.
8. Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00.
9. Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.
10. Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian.
11. Salony fryzjerskie i kosmetyczne działają w reżimie sanitarnym.
Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.
Nadchodzące dni to sprawdzian z odpowiedzialności dla wszystkich Polaków. Sprawmy, aby oczekiwanie na szczepienia przeciwko COVID-19 było bezpieczne dla nas i naszych bliskich. Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń, nie organizuj dużych spotkań.
źródło: gov.pl