Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego 2020 Muzeum Ziemi Wieluńskiej organizuje kilka atrakcyjnych wydarzeń.
Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego to europejska akcja mająca na celu mówienie zarówno o kulturze, tradycji, przeszłości, jak i o wybitnych postaciach, o zabytkach, czyli o tym wszystkim co łączy historycznie nas Polaków oraz nas, Europejczyków.
W Polsce to już XXVIII taka akcja, w której uczestniczy zawsze kilka tysięcy różnych instytucji i stowarzyszeń oraz wiele osób prywatnych. Z tej okazji, już w najbliższy weekend – 12 i 13 września, a później 18 września, Muzeum Ziemi Wieluńskiej organizuje dwa wydarzenia tzn.:
12 września o godz. 10:00 muzeum zaprasza na VI Muzealny Rajd Rowerowy. Trasę długości 16 km uczestnicy rozpoczną przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Dalej udadzą się trasą kolejki wąskotorowej do Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie.
Po odpoczynku, pokazie jazdy konnej, zwiedzaniu muzeum w Ożarowie oraz grillu powrót nastąpi drogą asfaltową przez Brzeziny, Krzyworzekę, Turów i ścieżką rowerową do lasku miejskiego w Wieluniu, ok. godz. 16:00.
Zapisy uczestników są do godz. 16:00 10 września, tel. 43 843 43 34 lub pocztą mzw@poczta.onet.pl. Należy podać imię i nazwisko oraz nr telefonu. Szczegóły na plakacie.
13 września o godz. 17:00, w siedzibie Muzeum Ziemi Wieluńskiej przy ul. Narutowicza, odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Anety Jaźwińskiej pt. „Piękno stworzenia”. Aneta Jaźwińska urodziła się w Warszawie. Studia plastyczne rozpoczęła w 1991 roku w Ontario College of Art w Toronto. Później kontynuowała je w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.
Dyplom z projektowania graficznego rozszerzony o aneks z malarstwa i grafiki warsztatowej u prof. Juliana Pałki obroniła z wyróżnieniem w 1997 roku. Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Obecnie prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku i Malarstwa Wydziału Projektowania Graficznego EAS.
W 2010 roku uzyskała doktorat na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Autorka wielu wystaw indywidualnych zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
18 września w muzeum natomiast odbędzie się spotkanie z podróżnikiem, który wyruszył w podróż wzdłuż granic Polski – Zbigniewem Stępniem. Zbigniew Stępień wyruszył 19 maja systematycznie wędrując polnymi ścieżkami, leśnymi duktami i uliczkami mijanych miast, czasem zmagając się z własnym organizmem i wyczerpaniem. Szerzej o jego wyprawie pisaliśmy – tutaj.
fot. Zbigniewa Stępnia i główne – archiwum