31 sierpnia o godz. 17:00, w przeddzień rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, nastąpiło zapalenie Znicza Pamięci i Pojednania na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem.
Jest to symbolicznie zapalony Ogień Pokoju i Pojednania w miejscu skąd wystartowały 1 września 1939 roku samoloty, które zrzuciły pierwsze bomby II Wojny Światowej na uśpiony Wieluń.
Symboliczne zapalenie znicza w Polskiej Nowej Wsi poprzedziło uroczyste odsłonięcia tablicy memoratywnej poświęconej pamięci cywilnych ofiar Września 1939 roku. Był to ukłon w stronę ludności cywilnej, kobiet, dzieci i starców, którzy zginęli, ponieważ byli Polakami.
Uroczystość, pod patronatem wojewody opolskiego, miała charakter państwowo-religijny, na którą zaproszono również uczestników sztafety Pokoju i Pojednania. Po Mszy Św. w intencji Ofiar Września 1939 r. na lotnisku Aeroklubu Opolskiego nastąpiły oficjalne przemówienia i odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
Dopełnieniem uroczystości był Apel Pamięci i salwa honorowa, po których zapalono Znicz Pamięci i Pojednania oraz nastąpił start Biegu Pamięci na trasie: Polska Nowa Wieś – Wieluń. W sztafecie pamięci wzięli udział uczniowie z wieluńskich szkół ponadgimnazjalnych oraz zaproszeni goście z miast partnerskich Wielunia, Osterburga i Waltrop.
Gdy w Wieluniu, 1 września br. o godz. 4:40, rozbrzmiały syreny alarmowe wszyscy uczestnicy uroczystości zatrzymali się w refleksji a następnie na pl. Legionów wbiegła Sztafeta Pamięci, która wystartowała dzień wcześniej w Polskiej Nowej Wsi aby przekazać dalej niesiony przez nich Ogień Pokoju.
Uczestnicy biegu, podczas uroczystości o godz. 4:40 w Wieluniu na zakończenie zrobili sobie jeszcze pamiątkowe zdjęcie z prezydentami Polski i Niemiec: Andrzejem Dudą i Frank-Walter Steinmeierem.
Na uroczystości w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem zaprosili: Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej –KŚZpNP we Wrocławiu, Wójt Gminy Komprachcice oraz Aeroklub Opolski im. Lotników Powstania Warszawskiego.
fot. Bogusław Nowak