22 lipca to dzień liturgicznego wspomnienia św. Marii Magdaleny, uczennicy Chrystusa, Apostołki Apostołów i pierwszego świadka Zmartwychwstania.
Przypomniała o tym przeczytana Ewangelia wg św. Jana ukazująca Marię Magdalenę płaczącą przy grobie Chrystusa.
Płakała, mówił kaznodzieja, bo zobaczyła pusty grób i nie umiała odnaleźć Jezusa. Swoją cierpliwością i wytrwałością doświadczyła jednak Jego obecności, ponadto zaniosła Apostołom radosną wieść o Zmartwychwstaniu.
W tym samym dniu w parafii św. Barbary przypadł comiesięczny dzień nabożeństwa i Eucharystii ku czci św. Rity, patronki od spraw trudnych i beznadziejnych. Było to już 8. Nabożeństwo ku Jej czci od chwili instalacji Jej Relikwii w kościele w parafii św. Barbary przez ks. Krzysztofa Białowąsa.
Święta Rita czczona od stuleci zafascynowała mieszkańców Wielunia i nie tylko. Na nabożeństwa do kościoła w parafii św. Barbary przybywa od grudnia 2018 roku (ingres Relikwii I stopnia do budującego się kościoła w parafii św. Barbary odbył się 16 grudnia) coraz więcej Jej czcicieli ze swoimi prośbami i podziękowaniami, wielu z różami w dłoniach.
Róże poświęcone po Mszy św. wszyscy zabierają do swoich domów. Szczególnym momentem zawsze jest błogosławieństwo Relikwiami Świętej.
Comiesięczne nabożeństwo i Eucharystia ku czci św. Rity w parafii św. Barbary to niewątpliwie początek Jej kultu w Wieluniu. Święta sama przyciąga do kościoła swoich dawnych i nowych czcicieli.
O szerzącym się kulcie św. Rity w Wieluniu mogliśmy przeczytać słowo ks. Krzysztofa Białowąsa zamieszczone we włoskim czasopiśmie „Roccaporena” nr 2, 2019, s.11 – 13, przywiezionym do parafii św. Barbary 19 lipca.
O rodzącym się kulcie św. Rity w Wieluniu pisaliśmy szerzej w artykule tutaj.
Zofia Białas/kultura.wielun.pl