W piątek, 17 września, w działającym od 11 lat „Oknie życia” klasztoru sióstr Antoninek w Wieluniu, pozostawiono nowo narodzoną dziewczynkę.
„Okno życia” przy ulicy Szkolnej 4 w Wieluniu zostało otwarte i poświęcone 25 marca 2010 r. w Dniu Świętości Życia, w 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Otworzył je i poświęcił metropolita częstochowski ks. abp Stanisław Nowak.
17 września 2021 nad ranem po godzinie 4:00 dyżurny wieluńskiej komendy otrzymał informację o pozostawieniu noworodka w tzw. „oknie życia”. Była to dziewczynka, a z posiadanych przez nas informacji wynika, że jej stan zdrowia był dobry.
Okno życia to miejsce, w którym rodzic może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. W takiej sytuacji gdy rodzice pozostawiają dziecko w tym specjalnym oknie nie narażają go niebezpieczeństwo, w związku z tym pod względem prawnym nic im nie grozi.
Policjanci w tej sprawie nie prowadzą żadnych czynności pod kątem narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.
– informuje rzecznik prasowy wieluńskiej policji st. asp. Katarzyna Grela
To małe wieluńskie okno, otwarte jako drugie w archidiecezji częstochowskiej po Częstochowie, stało się dla wielunian symbolem walki o każde życie. Idea „okna życia” polega na tym, że rodzice mogą pozostać anonimowi.
fot. archiwum KW