W Spółdzielczym Domu Kultury Stowarzyszenie „Po porostu żyj” zorganizowało z okazji Dnia Ojca spotkanie pt. „Tato, co z Twoją prostatą” połączone z prelekcją dotyczącą profilaktyki raka prostaty.
Gość, lek. med. Justyna Wilczyńska z oddziału radioterapii Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, podjęła temat, który nadal w naszym społeczeństwie potrafi być tabu.
Jak mówią statystyki rak prostaty jest trzecim z kolei najczęściej występującym wśród panów nowotworem złośliwym. Z kolei na łagodny przerost gruczołu krokowego, co nie musi być objawem choroby, cierpi co drugi mężczyzna po pięćdziesiątce. Z tego powodu tak ważne są szkolenia, prelekcje, wykłady i różne działania edukacyjne w celu wczesnego ujawniania zmian chorobowych prostaty i podjęcia niezbędnego leczenia celem powstrzymania rozwoju choroby. Znaną i powszechnie stosowaną metodą (dyskretną) badania prostaty jest oznaczanie PSA we krwi.
Aby zapobiegać chorobie czasem wystarczy zmiana diety na zbilansowaną, niskotłuszczową i prowadzenie aktywnego, zdrowego stylu życia. Istnieją też czynniki ryzyka takie jak: obciążenie genetyczne, wiek (7 i 8 dekada życia), dieta bogatotłuszczowa oraz otyłość.
O tych wszystkich czynnikach ryzyka rozwoju raka gruczołu krokowego, kiedy należy bezzwłocznie szukać pomocy urologa, na czym polega profilaktyka gruczołu krokowego i jak przebiega leczenie już rozpoznanej choroby mówiła dr Justyna Wilczyńska w rozmowie z prowadzącą spotkanie Magdaleną Jaroch – redaktor RZW.
Tak więc jeśli zauważysz u siebie lub bliskiej Ci osoby następujące objawy koniecznie skontaktuj się ze specjalistą:
1. Częste oddawanie moczu, również nocą,
2. Nietrzymanie moczu,
3. Uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu,
4. Trudności w oddawaniu moczu – słaby strumień,
5. Wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza;
W zaawansowanej chorobie mogą wystąpić:
1. Krwiomocz,
2. Bóle podbrzusza, zaburzenia wzwodu,
3. Bóle okolicy lędźwiowej oraz krocza.
Chciałem podziękować pani Eli Caban, prezes Stowarzyszenia „Po prostu żyj”, że ma siłę i energię do tego aby organizować kolejne spotkania. Spotkania, które poruszają jakże ważną problematykę bo problem choroby nowotworowej.
Cieszymy się Ela, że dbasz i walczysz o ludzi gdyż chodzi o to aby tę profilaktykę upowszechniać, propagować i tę wiedzę, którą różnego rodzaju autorytety nam przekazują, abyśmy tę wiedzę w praktyce mogli wykorzystać. Bardzo serdecznie, w imieniu nas wszystkich tutaj zebranych, Elu dziękuję.
– mówił Starosta Wielunia Andrzej Stępień
Podczas spotkania wspomniano i uczczono minutą ciszy niedawno zmarłą poetkę Helenę Klim, założycielkę Koła Gospodyń Wiejskich w Kamionce. Wiersze zmarłej poetki przybliżyły dwie panie: pani Maria Olszówka i pani Stanisława Morka, również z Koła Gospodyń Wiejskich w Kamionce.
W trakcie wydarzenia tradycyjnie nie zabrakło losowania upominków i słodkiego poczęstunku w postaci pysznego tortu. Spotkanie swoim występem uświetniła również Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Ogniki” z Pątnowa.