W środę, 16 kwietnia, punktualnie o godzinie 12:00, w Wieluniu odbędą się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Wydarzenie, będące częścią ogólnopolskiej Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, stanowi ważny element kultywowania pamięci o ofiarach i bohaterach żydowskiego oporu przeciwko niemieckiemu okupantowi.
Choć rocznica przypada 19 kwietnia, w Wieluniu obchody zostały przesunięte na 16 kwietnia ze względu na przypadającą w tym czasie przerwę świąteczną. Mimo tej zmiany, duch wydarzenia i jego znaczenie pozostają niezmienne — to czas zadumy, refleksji i oddania hołdu zarówno powstańcom warszawskiego getta, jak i członkom lokalnej społeczności żydowskiej, którzy zostali zamordowani podczas Holokaustu.
W ramach wieluńskich obchodów, tradycyjnie już, odbędzie się uroczystość przy pomniku upamiętniającym wieluńskich Żydów przy ulicy Sienkiewicza. To właśnie tam mieszkańcy Wielunia będą mogli wspólnie oddać cześć ofiarom i bohaterom, których odwaga i tragiczna historia stanowią nieodłączną część dziedzictwa miasta.
Szanowni Państwo zbliżamy się do kolejnej rocznicy powstania w getcie warszawskim. Akcja Żonkile, Muzeum POLIN, odbędzie się w środę, 16 kwietnia w samo południe, pod pomnikiem upamiętniającym wieluńskich Żydów.
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta z żółtymi kwiatami, by oddać hołd poległym towarzyszom. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci.
Akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć to wartość, która łączy nas, jako naród wokół tego co ważne – naszej historii.
Zapraszamy, przedstawicieli/przedstawicielki wieluńskich i podwieluńskich szkół oraz wszystkich chętnych, do udziału w uroczystości, podczas której wspomnimy też wieluńską społeczność żydowską – sąsiadów naszych dziadków, budowniczych naszego miasta.
– zachęca na swoim FB Grupa Szlakiem Wieluńskich Żydów
Organizatorzy wieluńskiego wydarzenia: Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, Grupa Szlakiem Wieluńskich Żydów oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka, zapraszają wszystkich mieszkańców do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Udział w Akcji Żonkile to nie tylko gest pamięci, ale również wyraz sprzeciwu wobec zapomnienia i obojętności. To również kolejny rok, w którym Wieluń wpisuje się na mapę pamięci Polski, stając się częścią ogólnokrajowego ruchu, który przypomina o tragedii, ale i heroizmie polskich Żydów.
Symboliczny żonkil: żółty kwiat noszony tego dnia przez uczestników, to znak solidarności i pamięci, który po raz kolejny zakwitnie również w sercu Wielunia.