W sobotę, 1 marca, o godzinie 17:00 w Wieluniu rozpoczną się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
To wyjątkowy dzień, w którym wspominamy i oddajemy hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli o wolność i demokratyczne państwo, często płacąc za to najwyższą cenę.
Data 1 marca nie jest przypadkowa – to symboliczny dzień nawiązujący do wydarzeń z 1951 roku. Tego dnia w warszawskim więzieniu mokotowskim komunistyczne władze wykonały wyrok śmierci na siedmiu członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wśród straconych byli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich śmierć miała być końcem niepodległościowego oporu, jednak pamięć o nich przetrwała i stała się symbolem walki o suwerenność Polski. W 2011 roku Sejm ustanowił 1 marca świętem państwowym, oddając tym samym cześć wszystkim Żołnierzom Wyklętym.
Wieluńskie obchody rozpoczną się w parku przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego, gdzie mieszkańcy miasta oddadzą hołd bohaterom. Następnie o godzinie 18:00 w kolegiacie pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny odprawiona zostanie uroczysta Msza święta w intencji poległych i zamordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego.
W ramach wydarzeń upamiętniających, 2 marca o godzinie 12:00 w Lasku Miejskim, obok stadionu WOSiR w Wieluniu, odbędzie się także Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. To ogólnopolska inicjatywa, która z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników chcących w symboliczny sposób uczcić pamięć bohaterów. W biegu może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej – liczy się pamięć i oddanie hołdu tym, którzy nie wahali się poświęcić życia za ojczyznę.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to ważny moment w historii Polski, pozwalający współczesnym pokoleniom lepiej zrozumieć dramatyczne losy tych, którzy nie pogodzili się z sowiecką dominacją i do końca walczyli o wolną Polskę. Wieluńskie uroczystości staną się okazją do refleksji, przypomnienia historii i oddania czci tym, którzy zasłużyli na naszą pamięć.
fot. archiwum KW