W środę 9 lutego odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
Konferencja poświęcona była bieżącym decyzjom rządowym wynikającym z sytuacji epidemicznej w kraju, zmianom w ochronie zdrowia oraz w edukacji.
Od 11 lutego rząd znosi kwarantannę z tzw. kontaktu. Zwolnienie będzie dotyczyło także osób, które obecnie przebywają na kwarantannie z tego powodu. Osoby przebywające na kwarantannie z kontaktu zostaną poinformowane o jej zakończeniu SMS-em. Do tego czasu nie są zwolnione z kwarantanny.
Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii COVID-19, widzimy, że apogeum 5. fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Ta tendencja spadkowa jest stała.
W lutym powinniśmy obserwować znaczne spadki zakażeń. W marcu będziemy mogli podejmować decyzje dot. znoszenia części zasad bezpieczeństwa, żeby w czas wiosenny można było wejść w normalnym trybie funkcjonowania.
Przywrócimy ok. 5 tys. łóżek szpitalnych do systemu po to, by zwiększyć możliwości leczenia pacjentów w innych schorzeniach. To ważny krok w kierunku przywracania normalności.Od 15 lutego będziemy stosowali 7-dniową izolację. Zmieniamy też zasady dot. kwarantanny.
– podał podczas konferencji minister Adam Niedzielski
Zmiany wprowadzone od 15 lutego:
- izolacja będzie trwała 7 dni;
- kwarantanna dla współdomowników będzie trwała 7 dni – tyle, co okres izolacji osoby chorej i nie będzie już przedłużana po zakończeniu izolacji chorego dla jego współdomowników.
Specjalne rozwiązania dla medyków i służb, umożliwiające skrócenie kwarantanny i izolacji pozostaną bez zmian: przeczytaj o nich więcej.
Powrót do nauki stacjonarnej
W związku z wprowadzonymi zmianami Minister Edukacji i Nauki zapowiedział szybszy powrót do nauki stacjonarnej. 21 lutego wszyscy uczniowie wracają do szkół. Ferie szkolne pozostają bez zmian.
Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej o tydzień w klasach 5-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauka zdalna będzie trwała krócej, niż zapowiadaliśmy.
Skracamy okres nauki zdalnej. Dla województw takich jak mazowieckie w klasach 5-8 szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych nauka zdalna trwać będzie tylko trochę ponad tydzień.
Dziękuję premierowi Morawieckiemu i ministrowi Niedzielskiemu za podjęcie decyzji o zmianach w zakresie kwarantanny i izolacji. Będą one miały ogromne znaczenie dla szkół w systemie nauki stacjonarnej. To mniej komplikacji w organizacji nauki w szkołach.
21 lutego ogłaszamy definitywny koniec nauki zdalnej. Jestem przekonany, że do końca roku szkolnego będziemy mogli utrzymać tryb nauki stacjonarnej, aby dzieci mogły spokojnie się uczyć.
– dodał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Ochrona zdrowia
Aktualna sytuacja pozwala również na zwiększenie możliwości leczenie pacjentów w innych zakresach niż w związku z COVID-19. Decyzją Ministra Zdrowia 5 tys. łóżek covidowych zostanie przywróconych dla innych pacjentów.
źródło: gov.pl, MZ i MEiN