W dniu dzisiejszym, 29 listopada, o godz. 14:00 odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której ogłosił nowe zasady bezpieczeństwa.
Jak podaje portal rządowy gov.pl: w ostatnim czasie są wysokie wskaźniki dziennych zachorowań na COVID-19. Oprócz tego na świecie pojawiła się nowa groźna mutacja koronawirusa. Dlatego od 1 grudnia minister Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie zakazu lotów z krajów szczególnego ryzyka: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA, Zimbabwe.
Dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie będą mogły zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni. Wydłużona kwarantanna będzie dotyczyła również osób wracających z krajów non-Schengen. W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo od 1 grudnia zmienią się także limity osób m.in. w restauracjach, obiektach sportowych, hotelach czy kościołach. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obwiązywać do 17 grudnia 2021 r.
W związku z nową mutacją COVID-19 od 1 grudnia zakaz lotów i zmiany w kwarantannie dla podróżujących
Zakaz lotów z krajów wysokiego ryzyka
Ministerstwo Zdrowia chce możliwie opóźnić moment, w którym nowa mutacja koronawirusa dotrze do naszego kraju. Dlatego od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. wprowadza zakaz lotów z krajów wysokiego ryzyka:
- Botswany,
- Eswatini,
- Lesotho,
- Mozambiku,
- Namibii,
- RPA,
- Zimbabwe.
Ważne! Osoby wracające w tych krajów nie będą mogły zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni – nawet w przypadku negatywnego wyniku testu.
Wydłużona kwarantanna dla podróżujących z krajów non-Schengen
Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. MZ wprowadza także zmiany w zasadach kwarantanny dla podróżujących z krajów non-Schengen. Co się zmieni? Wydłużona zostaje kwarantanna do 14 dni. Wcześniejsze zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe w przypadku negatywnego wyniku testu PCR, który został wykonany po upływie 8 dni od dnia przekroczenia granicy.
Od 1 grudnia również zmiany w limitach osób
Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. zmienią się też limity osób m.in. w restauracjach, hotelach, obiektach sportowych czy kościołach.
- Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodkach kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, baseny i aquaparki – 50 proc. obłożenia (obecnie 75 proc. obłożenia).
- Zgromadzenia, wesela, komunie, konsolacje, spotkania, dyskoteki – max. 100 osób (obecnie 150 osób).
- Wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) – max. 250 osób (obecnie 500 osób).
- Siłownie, kluby i centra fitness, hazard, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, sklepy i galerie handlowe – 1 osoba na 15 m2 (obecnie 1 osoba na 10 m2).
Co z paszportami covidowymi
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji poinformował także, że jest w bieżącym kontakcie z Radą Medyczną, z prof. Horbanem.
Ja zapoznałem się z tym stanowiskiem, które zostało przedstawione i rzeczywiście podzielam ten punkt widzenia tam przedstawiony Nie ma podstawy prawnej aby żądać okazania paszportu covidowego przy wejściu właśnie na jakąś imprezę ale z drugiej strony jego nieokazanie może być podstawą aby nie wpuścić na daną imprezę czy dane przedsięwzięcie.
Pod tym względem mamy teraz konstrukcję, która pozwala z jednej strony jednak ograniczać ten ruch na podstawie tego dokumentu a z drugiej strony działalność Sanepidu w najbliższych dniach czy nawet tygodniach będzie ukierunkowana na kwestie weryfikowania czy przekraczane są limity.
– powiedział podczas konferencji minister Adam Niedzielski
źródło: Ministerstwo Zdrowia