W czwartek, 24 kwietnia, w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu odbyła się wyjątkowa i wzruszająca uroczystość.
Powodem spotkania były setne urodziny Henryka Strózika – pierwszego dyrektora tej zasłużonej placówki. Jubilat, który dokładnie 22 kwietnia ukończył sto lat, mimo sędziwego wieku zachwycał wszystkich swoją energią, pogodą ducha i wciąż żywym poczuciem humoru.
Na uroczystość licznie przybyli przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli, przyjaciele Jubilata, dyrektorzy wieluńskich instytucji kultury, nauczyciele, kombatanci oraz liczne grono uczniów i sympatyków szkoły. W imieniu Henryka Strózika oraz organizatorów wydarzenia, Starosty Powiatu Wieluńskiego i Dyrektora Zespołu Szkół nr 2, wszystkich obecnych serdecznie powitała nauczycielka historii Karolina Kik, która od lat blisko współpracuje z Jubilatem.
Pani Kik, pełniąca obecnie funkcję wiceprezesa Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Wieluniu, z ogromnym wzruszeniem wspominała swoje spotkania z Panem Henrykiem.
Od wielu już lat współpracuję z Panem Henrykiem Strózikiem najpierw pełniąc rolę opiekunki pocztu sztandarowego Związku Kombatantów RP, a od kilku lat sprawując funkcję wiceprezesa Związku dlatego też mam częstą sposobność prowadzenia długich rozmów z naszym Jubilatem.
Tematy tychże są różne aczkolwiek najczęściej dotyczą historii, polityki, zmian gospodarczych i społecznych. Są to prawdziwe uczty dla zmysłów, a które często porównuję do obiadów czwartkowych organizowanych przez króla Stanisława Augusta.
Co prawda podczas naszych spotkań nie ma tak wykwintnych dań, ale zapewniam, że dobra herbata i słodkości, a których smakoszem jest Pan Henryk Strózik, smakują równie wybornie.
– mówiła nauczycielka historii Karolina Kik
W kolejnej części uroczystości Jubilat został zaproszony do podzielenia się swoimi wspomnieniami, opowiedział o najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na jego życie, oraz zdradził swoje literackie fascynacje.
Na moje życie wielki wpływ wywarł wybuch drugiej wojny światowej, niemożność uczenia się w polskiej szkole. Wielki wpływ wywarło też spotkanie z dyrektorem LO w Wieluniu w 1948 roku i zachęta do zmiany miejsca zamieszkania i pracy, jakim był Tarnów i Mościce. To wtedy dokonałem wyboru i podjąłem pracę w wieluńskim liceum.
Datą ważną był też rok 1965 kiedy zaproponowano mi funkcję dyrektora szkoły: Technikum Mechanicznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, której tak faktycznie nie było. Warunkiem podjęcia się tej pracy, jaki postawiłem, było otrzymanie decyzji o budowie szkoły, warsztatów i internatu placówki, którą miałem kierować.
Jeśli idzie o książkę, którą cenię, jest nią „Pan Tadeusz”. To jedyna książka, którą ocaliłem przed zniszczeniem przez Niemców. Traktowałem ją jak największą świętość. W niej szukałem polskiego języka, zabronionego przez okupanta. Tu refleksja. Dlaczego dzisiaj, kiedy nikt nam nie zabrania używać języka polskiego, bronimy się przed nim i nie chcemy się go uczyć?
– powiedział Jubilat Henryk Strózik
Wzruszające i pełne humoru historie z czasów tworzenia i budowy szkoły wspominali także emerytowani nauczyciele – Janina Szymanowska, Halina Kuśmierczyk i Mieczysław Majcher, którzy współtworzyli legendę „Mechanika”.
Nie zabrakło również oficjalnych wystąpień. Dyrektor szkoły, Dariusz Kowalczyk, wygłosił poruszającą laudację na cześć Henryka Strózika, podkreślając jego nieoceniony wkład w rozwój placówki oraz życie społeczności lokalnej. Społeczność uczniowska oraz Samorząd Uczniowski złożyli Jubilatowi serdeczne życzenia, pełne uznania i wdzięczności.
Artystycznym akcentem spotkania był mini recital Michała Jędryszka, znanego wieluńskiego skrzypka, który wykonał dwie piosenki: „Lubię wracać tam, gdzie byłem” oraz „Dni, których jeszcze nie znamy”. Uroczystość uświetniła również inscenizacja wiersza Wisławy Szymborskiej „Sto pociech”, w interpretacji aktora Marka Bergera z teatru „Wpół do czwartej”.
Jednym z najbardziej wzruszających momentów wydarzenia było wręczenie Jubilatowi szabli oficerskiej: prestiżowego odznaczenia przyznawanego stulatkom przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. W imieniu Zarządu Głównego Związku, pamiątkową szablę wręczyli Prezes pułkownik Czesław Lewandowski oraz Prezes Okręgu Sieradzkiego Przemysław Wieczorek.
Oficjalna część uroczystości zakończyła się składaniem Jubilatowi serdecznych życzeń oraz wspólnym odśpiewaniem „Sto lat” przy imponującym jubileuszowym torcie. Całe wydarzenie było nie tylko okazją do uczczenia niezwykłego życiorysu Henryka Strózika, ale również pięknym świadectwem szacunku i pamięci o tych, którzy budowali naszą wspólnotę i edukację.