We wtorek, 22 kwietnia, 100 lat skończył Henryk Strózik, wieloletni nauczyciel i dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Wieluniu.
W tym szczególnym dla Jubilata dniu przyjaciele, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie i rodzina spotkali się na uroczystej Mszy Świętej w kościele p.w. św. Józefa w Wieluniu.
Mszę Świętą w intencji Jubilata sprawowali księża wychowankowie: Paweł Marczewski – proboszcz parafii p.w. św. Idziego Opata w Chotowie, ks. Kazimierz Mielczarek – były rektor Seminarium Częstochowskiego (obecnie w Myszkowie w parafii Trójcy Przenajświętszej), ks. Józef Kaczmarek – proboszcz parafii św. Katarzyny w Wójcinie w diecezji kaliskiej, w intencji zamówionej Mszę Świętą odprawiał ks. Mariusz Bednarek – wikariusz parafii św. Józefa.
W słowie skierowanym do jubilata proboszcz parafii św. Józefa ks. Adam Sołtysiak powiedział m.in., że szczęśliwa jest ziemia wieluńska, która ma takiego obywatela, i który tak wiele dla niej uczynił na polu oświaty i działalności kulturalno-społecznej… Powiedział, że jest dumny, iż Pan Henryk Strózik jest członkiem wspólnoty parafialnej p.w. św. Józefa.
Na zakończenie Eucharystii kilka słów do Jubilata skierował ks. Kazimierz Mielczarek, maturzysta Liceum Ogólnokształcącego z początku lat 60-tych XX wieku, który przypomniał nazwiska nauczycieli, którzy wtedy wspólnie z Panem Henrykiem Strózikiem wprowadzali swoich wychowanków w dorosłe życie.
Dzięki takim nauczycielom jak Pan, Pan Siemiński, Pani Maria Chąciowa i wielu innych wyrośliśmy na ludzi. Wtedy imponowaliście nam swoją wiedzą, szacunkiem dla każdego ucznia.
– powiedział ks. Kazimierz Mielczarek
O Jubilacie czytamy w „Leksykonie Miasta Wielunia” autorstwa profesora Tadeusza Olejnika
Henryk Strózik urodził się 22 kwietnia 1925 roku w Ożarowie w gm. Mokrsko, to zasłużony nauczyciel i działacz społeczny. Do szkoły powszechnej, którą ukończył w 1939 roku uczęszczał w Ożarowie i Wieluniu. Podczas okupacji niemieckiej pracował w stolarni niemieckiej firmy w Ożarowie.
W latach 1945-1948 uczęszczał do Państwowego Liceum Pedagogicznego w Wieluniu, po ukończeniu którego pracował jako nauczyciel w Szkole Rolniczej i Szkole Podstawowej w Ożarowie (1948-1949) i Szkole Podstawowej w Kaletach (1949-1950). W latach 1950-1951 ukończył Kurs Chemii Przemysłowej w Sławęcicach, uzyskując tytuł technika chemika.
Od 1951 do 1956 pracował w Technikum Chemicznym w Mościcach, jednocześnie studiując zaocznie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku, w której uzyskał dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie chemii w 1957 roku. Był nauczycielem w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu (1956-1965) a w 1965 r. został dyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Wieluniu, gdzie pracował do 1985 roku.
Henryk Strózik był także inspektorem szkolnym oraz należał do członków założycieli Towarzystwa Przyjaciół Wielunia, był długoletnim członkiem zarządu a w latach 1985-1989 prezesem. W 1986 roku wyróżniony został doroczną nagrodą Towarzystwa za społeczną działalność na rzecz społeczno-gospodarczego i kulturalnego rozwoju miasta Wielunia.
W 1973 roku wybrano go radnym Rady Miejskiej Rady Narodowej i jej przewodniczącym (1973-1975). W kolejnych wyborach w 1988 roku wysunięty został na kandydata na radnego przez Towarzystwo Przyjaciół Wielunia, w latach 1988-1990 był przewodniczącym Rady Narodowej Miasta i Gminy. Za społeczną i zawodową pracę odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznaką Zasłużony Nauczyciel PRL.
W 1986 roku wpisany został do Księgi Zasłużonych dla Miasta i Gminy Wieluń. Po przejściu na emeryturę był prezesem oddziału Związku Emerytów i Rencistów a od 2006 roku do 31 grudnia 2014 roku był prezesem Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Wieluniu.
Oficjalny Jubileusz Henryka Strózika z okazji 100-lecia urodzin odbędzie się 24 kwietnia o godz. 14:00 w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu.
Zofia Białas/kultura.wielun.pl