Co roku, 15 kwietnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kombatanta – święto poświęcone pamięci tych, którzy z odwagą i poświęceniem walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość swoich narodów.
Święto to ustanowione z myślą o uczczeniu zarówno żołnierzy, partyzantów, jak i cywilnych członków ruchu oporu, ma głęboki wymiar historyczny i moralny. W Polsce nabiera ono szczególnego znaczenia, stanowiąc okazję do oddania hołdu tym, którzy walczyli o wolność Ojczyzny.
Termin „kombatant” wywodzi się z języka francuskiego i oznacza towarzysza broni. W polskim kontekście prawnym miano to przysługuje osobom uczestniczącym w działaniach zbrojnych, wojnach i powstaniach narodowych, które wchodziły w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o niezależność Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie w naszym kraju żyje jeszcze około 50 tysięcy takich osób – świadków dramatycznych, ale także heroicznych kart historii.
W powiecie wieluńskim pamięć o kombatantach ma szczególną wagę. 15 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu odbyły się powiatowe obchody Międzynarodowego Dnia Kombatanta. Była to uroczystość pełna refleksji i dumy – poświęcona tym, którzy swoim życiem i działalnością zapisali się złotymi zgłoskami na kartach polskiej historii.
Gości wydarzenia przywitali dyrektor I LO Zbigniew Wiśniewski oraz Starosta Powiatu Wieluńskiego Maciej Bryś. W swoich wystąpieniach obaj podkreślili, jak istotne jest kultywowanie pamięci o lokalnych bohaterach i przekazywanie ich dziedzictwa młodemu pokoleniu.
Na tę okoliczność uczniowie liceum przygotowali wyjątkowy montaż słowno-muzyczny, będący artystycznym hołdem dla wszystkich, którzy walczyli o wolność Polski. Ich występ poruszył publiczność a jednocześnie stanowił ważny element edukacyjny, ukazując współczesne spojrzenie młodych ludzi na trudną, ale chlubną przeszłość.
W kolejnej części uroczystości głos zabrał dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek. W swoim wystąpieniu przedstawił prezentację zatytułowaną „Pro Bono Poloniae – kombatanci ziemi wieluńskiej w służbie ojczyzny”, w której przybliżył losy lokalnych kombatantów. Ich historie stanowią nie tylko zapis indywidualnych przeżyć ale także składają się na wspólnotową opowieść o walce, determinacji i umiłowaniu wolności.
Podczas wydarzenia nie zabrakło również głosu przedstawiciela władz państwowych: w wydarzeniu uczestniczyła, oprócz Wicewojewody Łódzkiego Grzegorza Majewskiego, Poseł na Sejm RP Jolanta Zięba-Gzik, która w swoim przemówieniu oddała cześć wszystkim bohaterom ziemi wieluńskiej i podziękowała za pielęgnowanie pamięci o ich czynach.
Obchody Międzynarodowego Dnia Kombatanta w Wieluniu były wydarzeniem wyjątkowym nie tylko pod względem uroczystej oprawy ale przede wszystkim z uwagi na głębokie przesłanie, które z niego płynie. To dzień refleksji nad historią, szacunkiem wobec tych, którzy ją tworzyli i zobowiązaniem do pamięci.