W środę, 19 marca, w Kręgielni Black w Wieluniu odbył się XIV Łódzki Turniej Bowlingu Olimpiad Specjalnych.
To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło sportowców z trzynastu klubów, a także wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu, którzy również uczestniczyli w zawodach oraz aktywnie wspierali uczestników.
Turniej rozpoczął się od uroczystego powitania zawodników oraz gości przez Katarzynę Wyrębak, dyrektorkę Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu. Wśród przybyłych gości znalazł się również Krzysztof Dziuba, Wicestarosta Powiatu Wieluńskiego, reprezentujący Starostwo Powiatowe w Wieluniu, który oficjalnie otwarł zawody.
Drużyny uczestniczące w turnieju:
- Klub z Aleksandrowa Łódzkiego,
- „Dzikie Koty” Bełchatów,
- „Piórko” Działoszyn,
- „Waleczni” Gromadzice,
- „Helenówek” Łódź,
- „Lwy” Kutno,
- „Aplaus” Łask,
- WTZ Olewin,
- „Rekiny” Ozorków,
- „Tęcza” Rawa Mazowiecka,
- „Spartakus” Sieradz,
- „Olimpijczyk” Zduńska Wola,
- „Słoneczko” Wieluń,
- Wolontariusze z ZS nr 2 im. J. Długosza w Wieluniu.
Oficjalną część wydarzenia uświetniło wciągnięcie flagi Olimpiad Specjalnych, czemu towarzyszyło odśpiewanie hymnu Olimpiad. Honorową funkcję asysty przy fladze pełnił Kacper Dynak, zawodnik Klubu „Słoneczko” z Wielunia. Chwilę później przysięgę Olimpiad Specjalnych złożyła Katarzyna Kornatowska, także reprezentująca Klub „Słoneczko”.
Pragnę zwyciężyć, jeżeli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.
– mówiła zawodniczka z Wielunia Katarzyna Kornatowska
Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na sportowe emocje. Zawodnicy rozpoczęli turniej od wspólnej rozgrzewki, by następnie zająć miejsca na torach i zaprezentować swoje umiejętności. Atmosfera na zawodach była pełna radości, wzajemnej motywacji i wsparcia. Wszyscy uczestnicy, niezależnie od wyników, rywalizowali w duchu fair play, wykazując ogromną życzliwość i empatię względem siebie.
Turniej miał nie tylko wymiar sportowy, ale również społeczny i terapeutyczny. Jego celem było przede wszystkim umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami uczestnictwa w ruchu Olimpiad Specjalnych oraz propagowanie aktywności fizycznej poprzez grę w bowling. Wydarzenie stanowiło również okazję do integracji zawodników, podsumowania ich postępów oraz popularyzowania idei Olimpiad Specjalnych, które wspierają rozwój i rehabilitację poprzez sport.
XIV Łódzki Turniej Bowlingu Olimpiad Specjalnych w Wieluniu po raz kolejny udowodnił, że sport może być przestrzenią pełną pozytywnych emocji, integracji i wzajemnego wsparcia. Uczestnicy pokazali, że niezależnie od okoliczności, prawdziwa pasja i duch walki zawsze zwyciężają.