Od 26 marca mieszkańcy Wielunia mogą oglądać wyjątkową wystawę plenerową zatytułowaną „Uciekli do Mandżurii”, która została wypożyczona przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Ekspozycja, umieszczona na ogrodzeniu kościoła Bożego Ciała, ma na celu przypomnienie tragicznych wydarzeń związanych ze Zbrodnią Katyńską oraz tego, jak przez dekady kształtowała się pamięć o tych wydarzeniach.
Tytuł wystawy nawiązuje do słów Józefa Stalina, który w cyniczny sposób sugerował, że polscy oficerowie zaginieni na Wschodzie mieli rzekomo uciec do Mandżurii. W rzeczywistości padli oni ofiarą masowych egzekucji dokonywanych przez NKWD w 1940 roku. Katyń stał się symbolem sowieckich zbrodni na polskich elitach, a przez dziesięciolecia temat ten był fałszowany lub przemilczany przez władze komunistyczne.
Od dziś (26 marca – dop. red.) na ogrodzeniu kościoła Bożego Ciała można oglądać wystawę plenerową wypożyczoną przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej z Domu Spotkań z Historią z Warszawy. Ekspozycja „Uciekli do Mandżurii” nawiązuje do słów Józefa Stalina, który w ten sposób sugerował ucieczkę polskich oficerów, którzy zaginęli na Wschodzie.
Wystawa będzie prezentowana do 10 kwietnia. Cały kwiecień jest Miesiącem Pamięci Narodowej – okazją do wspominania i upamiętniania polskich ofiar zbrodni niemieckich i sowieckich.
– informuje Magdalena Kopańska z wieluńskiego muzeum
Wystawa, zainicjowana w 2023 roku w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej, jest częścią programu „Pamięć dla przyszłości”. Jej celem jest nie tylko przypomnienie samego mordu, ale również ukazanie, jak pamięć o nim była formowana w kolejnych dekadach.
W ekspozycji można zobaczyć liczne dokumenty, świadectwa historyczne oraz fotografie pochodzące zarówno ze zbiorów instytucji badawczych, jak i z prywatnych archiwów rodzin katyńskich. To wyjątkowe świadectwo historyczne, które wędruje po Polsce by jak najwięcej osób mogło poznać tę dramatyczną część historii naszego narodu.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 10 kwietnia. Warto podkreślić, że cały kwiecień obchodzony jest jako Miesiąc Pamięci Narodowej. To czas, w którym szczególnie wspominane są ofiary zarówno niemieckich, jak i sowieckich zbrodni dokonanych na Polakach.
Wystawa „Uciekli do Mandżurii” wpisuje się w te obchody, przypominając o jednym z najboleśniejszych rozdziałów w dziejach Polski i skłaniając do refleksji nad znaczeniem pamięci historycznej dla przyszłych pokoleń.
fot. M. Kopańska/MZW w Wieluniu