17 lutego, w Światowy Dzień Kota, w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbył się niezwykły wernisaż wystawy pod nazwą „Ja, KOT.” – artyści dla zwierząt.
Inicjatorką wydarzenia była Roma Czyż, prezeska i założycielka Fundacji obrony zwierząt ŁEZKA. Wydarzenie zgromadziło liczne grono miłośników sztuki oraz czworonożnych przyjaciół, a także artystów związanych z Wieluniem i regionem.
Wystawa jest hołdem dla kotów, które od wieków fascynują ludzi i stanowią źródło inspiracji dla twórców. Artyści zaprezentowali swoje prace w różnorodnych technikach i formatach. Każde z dzieł przedstawia koty w inny sposób, ukazując ich charakter, wdzięk i niepowtarzalny urok.
Chcieliśmy państwu zaprezentować wielorakość i pokazać zwierzęta, czyli koty w wydaniu oczami naszych artystów. Te obrazy są wykonane w różnych technikach. Każdy z artystów miał jakąś swoją myśl, swój cel, dzięki któremu powstał ten obraz. Niektórzy artyści stworzyli koty dla nas specjalnie, więc jest to bardzo duże wyróżnienie
Światowy Dzień Kota i ta wystawa, czyli połączenie tego dobrego serca, które każdy z nas tu posiada, odnośnie opieki nad zwierzętami jak i piękna, które możemy dziś podziwiać, czyli naszych zwierząt namalowanych na tych pięknych obrazach czy przedstawione na przecudnej rzeźbie pokazują, że jednak w tych obecnych czasach, kiedy niektóre zwierzęta potrzebują tej pomocy, jest bardzo dużo ludzi o ciepłych serduszkach, które pomagają i które wspierają.
Promocja zarówno tej części artystycznej, tego żeby państwo mogli przyjść, spotkać się, pooglądać zwierzęta ale też porozmawiać może o nich tak, a może ktoś z państwa wyrazi ochotę zaadoptować któregoś ze zwierzaków, które są pod opieką naszej fundacji. W tej chwili fundacja ma około 20 kotów takich, które są już gotowe do adopcji.
– mówiła prezeska Fundacji obrony zwierząt ŁEZKA – Roma Czyż
Atmosfera podczas wernisażu była niezwykle ciepła i przyjazna. Rozmowy o sztuce, zwierzętach i twórczych inspiracjach wypełniały przestrzeń biblioteki, tworząc unikalny klimat sprzyjający wymianie myśli i doświadczeń. Obecność autorów prac stanowiła dodatkowy atut wydarzenia – goście mieli możliwość bezpośrednich rozmów z twórcami, poznania kulis powstawania dzieł oraz dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat sztuki i roli zwierząt w kulturze.
Jednym z głównych celów wystawy było nie tylko zachwycanie odwiedzających artystycznym kunsztem, ale także zwrócenie uwagi na los zwierząt oraz promowanie idei adopcji kotów. Wydarzenie miało charakter charytatywny, tzn. część prac została wystawiona na sprzedaż a dochód z ich wesprze lokalne inicjatywy na rzecz zwierząt. Organizatorzy podkreślali, jak istotna jest dbałość o koty wolnożyjące i zapewnianie im godnych warunków życia.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca marca, dając możliwość podziwiania wyjątkowych dzieł i refleksji nad relacją człowieka ze zwierzętami. Wernisaż „Ja, KOT.” udowodnił, że sztuka może być nie tylko formą ekspresji, ale także sposobem na wsparcie szczytnych celów oraz budowanie świadomości społecznej na temat opieki nad zwierzętami.