W czwartek, 20 lutego, w parafii św. Barbary w Wieluniu odbyła się inauguracja dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Opuszczonego, będącego kontynuacją Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
W tym dniu Kościół obchodził liturgiczne wspomnienie świętych dzieci z Fatimy: Franciszka i Hiacynty, które wraz ze św. Janem Pawłem II stały się patronami Duchowej Adopcji Dziecka Opuszczonego.
Idea Adopcji Dziecka Opuszczonego wyrosła i zrodziła się wśród osób świeckich w Wieluniu, mieście, które wie, co to znaczy walczyć o życie. Idea wyrosła na kanwie dwóch jubileuszy: 100–lecia Diecezji Częstochowskiej i 25-lecia Parafii św. Barbary w Wieluniu, obchodzonych w 2025 roku. Jej autorami są Anna i Bartłomiej Głuchowie.
Inicjatywa Duchowej Adopcji Dziecka Opuszczonego została uroczyście wprowadzona w życie podczas koncelebrowanej Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. dra Kamila Zadrożnego z Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie, specjalnego wysłannika ks. abpa Wacława Depo. Na uroczystą Mszę świętą, wszystkich, którym bliska jest idea ratowania życia i wspierania dzieci w różnych trudnych okresach ich życia, zaprosiła Parafia Św. Barbary D i M oraz Chrześcijańskie Porozumienie Wieluń.
W słowie skierowanym do wiernych, nawiązujących do przeczytanego fragmentu Ewangelii wg św. Marka ks. Kamil Zadrożny mówił, że nowa inicjatywa modlitewna, która narodziła się w Wieluniu jest ze wszech miar słuszna i i potrzebna, zwłaszcza, że zrodziła się wśród ludzi świeckich.
Zrodziła się w czasie, kiedy Archidiecezja Częstochowska przeżywa czas peregrynacji Matki Bożej w kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pod znamiennym hasłem „Maryjo ocal miłość i życie naszych rodzin”. Wieluń to miasto, które jako pierwsze doświadczyło okrucieństwa II wojny światowej… Nawiązując do trwającego Roku Jubileuszowego i jego hasła „Pielgrzymi nadziei” przytoczył słowa Ojca Świętego Franciszka „Każda adopcja jest świętem nadziei”
Przez podjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Opuszczonego można zostać rodzicem duchowym dziecka pozostawionego w Oknie Życia, noworodków z Ośrodków Preadopcyjnych, wychowanków domów dziecka oraz dzieci i młodzieży umieszczanych w pogotowiach rodzinnych.
Każdy, kto podejmuje się Duchowej Adopcji Dziecka Opuszczonego, zobowiązuje się do odmawiania przez 12 miesięcy 5. tajemnicy radosnej Różańca – Znalezienie Pana Jezusa w Świątyni oraz modlitwy codziennej w intencji dziecka opuszczonego.
Panie Jezu, za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością, oraz za wstawiennictwem św. Józefa, człowieka zawierzenia, który opiekował się Tobą po urodzeniu, proszę Cię w intencji tego opuszczonego dziecka, które duchowo adoptowałem, aby znalazło rodzinę, która by je przyjęła i tam doznało dobroci, miłości i opieki według Serca Bożego.
Proszę o tę łaskę za wstawiennictwem świętych dzieci z Fatimy: Franciszka i Hiacynty oraz św. Jana Pawła II. Amen.
– brzmi modlitwa codzienna w intencji dziecka opuszczonego
Inicjatywa Duchowej Adopcji Dziecka Opuszczonego jest piękną i pełną współczucia inicjatywą mającą na celu udzielenie dziecku, które znalazło się w trudnej sytuacji życiowej, wsparcia emocjonalnego i materialnego oraz modlitwy i idealnie wpisuje się w hasło Roku Jubileuszowego: Pielgrzymi Nadziei.
Zofia Białas/kultura.wielun.pl