16 lutego w sali kominkowej Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddz. Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się koncert karnawałowy „Karnawałowe rendez-vous”.
Koncert poprowadziła niezrównana pani Ewa Kafel. W koncercie wystąpili: Magdalena Pawłowska – sopran, Karina Sornik – sopran, Piotr Brożek – tenor, Wojciech Stysz – fortepian.
Magdalena Pawłowska to studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego. Laureatka m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego SOLISTA w Kąśnej Dolnej (2022), X Międzynarodowego Konkursu Operetkowo-Musicalowego w Krakowie (2022), I Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu Kameralistyki Wokalnej im. Witolda Friemanna w Rzeszowie (2023).
Karina Sornik to studentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracuje z Operą Śląską, gdzie zadebiutowała, jako Nella w operze Gianni Schicchi Giacomo Pucciniego oraz z katowickim Miastem Ogrodów w partii Musetty Giacoma Pucciniego La Bohčme (Cyganeria).
Piotr Brożek to od 2008 r. solista, tenor Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento. Rozpoczął współpracę z teatrem w wieku 8 lat. Występuje w licznych koncertach i spektaklach. W październiku 2016 r. zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. prof. H. Słonickiej w Suwałkach, a w styczniu 2017 r. wyróżniony został w Międzynarodowym Konkursie solowej Wokalistyki Sakralnej Ars Et Gloria w Katowicach. W 2019 r. zdobył II Nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars Et Gloria.
Wojciech Stysz to doktor sztuk muzycznych, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m.in. zwycięzcą: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Miłosza Magina w Paryżu, Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. W.A. Mozarta w Gdańsku, finalistą Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy.
W minioną niedzielę (16 lutego) w sali kominkowej Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się koncert kameralny „Karnawałowe rendez-vous”.
Po powitaniu zgromadzonych gości oraz artystów przez Jana Książka – dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej i wprowadzeniu do repertuaru koncertu przez Ewę Kafel, rozpoczął się koncert.
Artyści – Magdalena Pawłowska (sopran), Karina Sornik (sopran), Piotr Brożek (tenor) i Wojciech Stysz (fortepian), wykonali: arie i duety operetkowe (G. Verdiego, G. Rossiniego), operetkowe (E. Kalmana. F. Lehara, N. Dostala) oraz melodie musicalowe (F. Loewe’a).
– relacjonuje na swoim FB wieluńskie muzeum
Na temat wydarzenia parę słów powiedziała rozpoczynająca koncert Ewa Kafel.
Koncert został tak pomyślany by zachwycić słuchaczy muzyką, muzycznym humorem i by dać im sprawdzone recepty chociażby na taką prozaiczną rzecz jak bezsenność, czy pokręcone miłosne rozterki.
Stąd dobór twórców: G. Verdi, G. Rossini (arie i duety operowe), E. Kalman, F. Lehar, N. Dostal (arie operetkowe) i na zakończenie melodie musicalowe (F. Loewe).
– powiedziała Ewa Kafel
W pamięci na pewno zostały: aria Adeli z „Zemsty nietoperza”, „Dziewczęta z Barcelony” z operetki „Clivia”, „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My Fair Lady”, duet miłosny z „Księżniczki czardasza”, „Koty” z „Cyrulika sewilskiego”, pieśń meksykańska „Granada”, „Gdy skrzypki grają” z operetki „Cygańska miłość”, brawurowo wykonana przez wszystkich wykonawców aria „Usta milczą, dusza śpiewa” i wykonane na bis „O sole Mio”.
Koncert „Karnawałowe rendez-vous” to mistrzowskie popisy wokalne i brawura młodości, przed którą jeszcze, a może dopiero historie miłosne i związane z nią rozterki, po prostu życie, które nie zawsze będzie karnawałem.
Zofia Białas/kultura.wielun.pl