8 grudnia w sali kominkowej Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbył się koncert kameralny.
Bogaty program koncertu zatytułowanego „Operowe metamorfozy”, wypełniony najpiękniejszymi ariami ze znanych oper, wykonanych przez młodych i utalentowanych artystów, okazał się ucztą dla melomanów.
W czasie koncertu wybrzmiały znakomite fragmenty klasycznych mistrzów opery, takich jak Piotr Czajkowski, Charles Gounod, Giacomo Puccini, Gioacchino Rossini, Wolfgang Amadeus Mozart, Stanisław Moniuszko i Giuseppe Verdi. Na scenie zabrzmiały arie pełne pasji i dramatyzmu oraz arie lżejsze, komediowe, które doskonale odzwierciedliły różnorodność operowego świata.
Wykonawcami koncertu byli młodzi artyści, którzy mimo swojego wieku już szczycą się bogatym dorobkiem artystycznym i wieloma nagrodami na międzynarodowych konkursach. Jedną z występujących była Monika Radecka, absolwentka słowackiego Konserwatorium Muzycznego w Koszycach, a obecnie studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jej niezwykły talent wokalny przyniósł jej m.in. pierwsze miejsce w konkursie „Pražský pievec” w Pradze oraz zwycięstwo w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym VOICE and VILLAS w Szczecinie.
Publiczność podziwiała także występ Martina Filipiaka, baryton, studenta wokalistyki w katowickiej Akademii Muzycznej, który już zyskał uznanie dzięki swoim sukcesom w konkursach, takich jak Iuventus Canti na Słowacji. Do grona solistów dołączył również Jakub Szmidt, bas, który ukończył z wyróżnieniem tę samą uczelnię i ma na swoim koncie nagrody zdobyte m.in. w Turnieju Basów Polskich Akademii Muzycznych oraz Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Ars et Gloria”.
Rangi popisom wokalistów dodał akompaniujący im prof. Grzegorz Biegas, wybitny kameralista i prorektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wszystkich artystów oraz śpiewane przez nich partie wokalne zaprezentowała publiczności prowadząca koncert p. Ewa Kafel w słowie o muzyce.
W pierwszej części koncertu nazwanej przez prowadzącą słowiańską publiczność wysłuchała: arii księcia Griemina z opery Piotra Czajkowskiego „Eugeniusz Oniegin” (Jakub Szmidt) oraz arii Rusałki z opery Antoniego Dworzaka „Rusałka” (Monika Radecka). Druga część koncertu nazwana włoską zdominowały: Aria Banco z opery „Makbet” Giuseppe Verdiego (Jakub Szmidt), aria Musette z opery „Cyganeria” Giacomo Puccini (Monika Radecka), duet Marcelo & Mimi z opery „Cyganeria” (Monika Radecka, Martin Filipiak).
W trzeciej część koncertu rozbrzmiały: Aria z „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta (Jakub Szmidt), Aria Figaro z „Cyrulika sewilskiego” Gioacchino Rossiniego (Martin Filipiak). Część czwartą koncertu zagospodarował natomiast Charles Gounod, twórca opery „Faust”. Artyści zaśpiewali: Arię Walentego (Martin Filipiak) oraz arię Małgorzaty z klejnotami (Monika Radecka).
Finałową część koncertu zdominował Stanisław Moniuszko i jego „Straszny dwór”, a także Aria z zegarem (Jakub Szmidt) oraz Pieśń o miłości ojczyzny (Martin Filipiak) z przesłaniem do współczesnych Polaków. Po owacjach na stojąco trójka solistów zaśpiewała, z okazji zbliżających się świąt, kolędę „Bóg się rodzi”.
Zofia Białas/kultura.wielun.pl