Od 30 sierpnia do 22 listopada można było podziwiać wystawę „Sakralia z kościołów ziemi wieluńskiej w tym ze zbombardowanej fary wieluńskiej”.
Wystawa, w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, to dzieło dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Częstochowie ks. Bogdana Blajera i dyrektora Muzeum Ziemi wieluńskiej Jana Książka.
Dzięki porozumieniu dwóch muzeów mieszkańcy Wielunia mogli oglądać przedmioty sakralne powstałe na ziemi wieluńskiej w różnym czasie, mające wartość nie tylko artystyczną, ale także historyczną i kultową, uratowane dla potomnych przez księży Walentego Patykiewicza, ks. Edwarda Banaszkiewicza, dziś przechowywane w istniejącym od 1997 roku Muzeum Archidiecezjalnym im Bpa Teodora Kubiny w Częstochowie.
Finisaż wystawy „Sakralia z kościołów ziemi wieluńskiej w tym ze zbombardowanej Fary”, który odbył się 22 listopada, stał się jedną z ostatnich możliwości zapoznania się z ocalałymi z zawieruchy II wojny światowej zabytkami, które 24 listopada powrócą do Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej. O eksponowanych zabytkach mówili twórcy wystawy.
Zamknięcie wystawy uświetnił koncert Chóru Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu i Zespołu Muzyki Dawnej, które wspólnie wystąpiły pod dyrekcją Jakuba Jurdzińskiego i przy akompaniamencie Zbigniewa Szpikowskiego. Koncertem młodzi artyści nie tylko uświetnili finisaż wystawy ale uczcili także patronkę śpiewu kościelnego św. Cecylię.
Zofia Białas/kultura.wielun.pl
fot. główne i pierwsze w galerii: W. Knaga/MZW w Wieluniu