Co roku, 1 i 2 listopada, szczególnie pamiętamy o bliskich, którzy odeszli.
Obchodzone w tych dniach uroczystości Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas wspólnej refleksji, gdy myśli i serca ludzi kierują się ku zmarłym.
W Wieluniu ten wyjątkowy czas ma szczególny charakter, gdyż mieszkańcy całymi rodzinami odwiedzają cmentarze oddając hołd zarówno bliskim jak i tym, którzy poświęcili życie dla Ojczyzny. Cmentarze stają się miejscem zadumy, wypełnione blaskiem zniczy i kolorami kwiatów, stanowiąc świadectwo pamięci i wdzięczności.
Pierwszego listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, katolicy uczestniczą w mszach świętych odprawianych ku pamięci świętych oraz tych, którzy prowadzili życie pełne wartości i godne naśladowania. Wielunianie w tym dniu licznie odwiedzają groby swoich bliskich, zapalając znicze i składając kwiaty, wyrażając w ten sposób pamięć i miłość. Symboliczne światło płonie też na mogiłach tych, którzy oddali życie w obronie wolności, na cmentarzu nie zapomina się o mogile partyzantów Konspiracyjnego Wojska Polskiego, przy której, jak co roku, wartę pełnią harcerze.
Mieszkańcy Wielunia nie ograniczają się jednak tylko do odwiedzenia grobów swoich najbliższych. Pamięć obejmuje także groby bohaterów walk o niepodległość. Szczególną uwagę poświęca się symbolicznej mogile partyzantów Konspiracyjnego Wojska Polskiego – tzw. „niezłomnych”, którzy walczyli przeciw okupantom. W tym roku również nie zapomniano o symbolicznych grobach por. Alfonsa Olejnika ps. „Babinicz”, Stanisława Gibka ps. „Piekarz” czy Mieczysława Olejnika ps. „Szary”.
I tym razem nie zapomniano o pomniku „Orlętom Polskim”, poległym w walkach z zaborcą o przywrócenie ziemi polskiej „Śląska Górnego” do macierzy. Symboliczne znicze zapłonęły także na Wieluńskiej Golgocie oraz przy pomniku pamięci ofiar tragicznego nalotu z 1 września 1939 roku, kiedy to miasto zostało zniszczone przez niemieckie bombardowanie. Monumenty te przypominają o ofiarach wojennych tragedii, które dotknęły Wieluń i jego mieszkańców. W parku im. Żwirki i Wigury mieszkańcy zapalili znicze i pochylili głowy w zadumie przy pomniku, który upamiętnia bombardowanie oraz zniszczenie przedwojennej synagogi.
Podczas tegorocznego Święta nie zapomniano także o bohaterach najnowszej historii Polski. Przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej mieszkańcy oddali hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, bohaterowi polskiego podziemia, którego niezłomność i poświęcenie stanowią wzór patriotyzmu. Znicze i kwiaty pojawiły się również przy pomniku Jana Pawła II jako wyraz wdzięczności za duchową spuściznę papieża.
W tym roku mieszkańcy Wielunia mieli także okazję wesprzeć ratowanie zabytkowych grobowców na miejscowym cmentarzu. Towarzystwo Przyjaciół Wielunia zorganizowało specjalną kwestę, która odbyła się po raz pierwszy. Wolontariusze zbierali środki na renowację historycznych nagrobków, wśród których znajdują się grobowce z XIX i początku XX wieku.
!! 9.798,70 zł i 5,20 euro!! tyle zebraliśmy podczas dzisiejszej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na wieluńskim cmentarzu. To nasz wspólny sukces!
Dziękujemy przede wszystkim wolontariuszom, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas w tak szczególnym dniu, jakim jest 1 listopada oraz darczyńcom, którzy tak chętnie wrzucali datki do puszek.
Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów, odbyliśmy mnóstwo ciekawych rozmów i jak się okazało, zebraliśmy tysiące złotych. To był naprawdę udany dzień.
Zadanie pn. „Ratujemy zabytki!” realizowane jest ze środków finansowych Gminy Wieluń zgodnie z umową o realizację zadania publicznego z zakresu „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego” w 2024 roku.
Dzięki pozyskanym środkom została wsparta organizacja zbiórki, poprzez zakup m.in. puszek czy promocji akcji.
– relacjonuje na swoim FB Towarzystwo Przyjaciół Wielunia
W zbiórkę zaangażowali się społecznicy, osoby związane z lokalną kulturą, dziennikarze oraz radni. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy miasta połączyli siły, by chronić dziedzictwo historyczne Wielunia. Kwesta odbyła się pod hasłem „Ratujemy zabytki!” i miała na celu nie tylko wsparcie finansowe renowacji nagrobków ale również zachęcenie społeczności do refleksji nad wspólną przeszłością.
Dzięki zaangażowaniu policji i straży miejskiej, dojazd do cmentarza i parkowanie odbywało się sprawnie, co szczególnie docenili mieszkańcy przybywający całymi rodzinami. Od kilku dni trwały ogólnopolskie działania policyjne pod nazwą „Wszystkich Świętych”, które miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach oraz wsparcie dla osób odwiedzających cmentarze.
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w Wieluniu to czas szczególnej wspólnoty, gdy mieszkańcy, od najmłodszych do najstarszych, łączą się w hołdzie i pamięci. Płonące znicze na niemal każdym grobie były symbolem tej jedności, pokazując, że nikt nie został zapomniany.