W piątek, 18 października, Muzeum Ziemi Wieluńskiej we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 im. H. Sienkiewicza w Wieluniu zorganizowało wyjątkowy spektakl słowno-muzyczny.
Wydarzenie to, przygotowane z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, było hołdem dla bohaterów stolicy, którzy w 1944 roku stanęli do walki o wolność. Młodzież, pod kierunkiem nauczycieli historii Hanny Olejnik i Anety Maksymowicz-Zając, stworzyła wzruszającą i pełną emocji inscenizację pod tytułem „Z biało-czerwoną opaską na ramieniu…”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.
Spektakl, w którym uczniowie zaprezentowali najpopularniejsze pieśni powstańcze, przybliżył publiczności nie tylko heroizm młodych warszawiaków, ale również dramatyczne losy powstańców.
W miniony piątek, Muzeum Ziemi Wieluńskiej wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 2 im. H. Sienkiewicza w Wieluniu zaprosiło na koncert z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Uczniowie zaprezentowali najpopularniejsze piosenki powstańcze oraz sylwetki niektórych powstańców, m.in. Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Muzeum we wrześniu i październiku prowadziło warsztaty „Z biało-czerwoną opaską na ramieniu”, w których uczestniczyło ponad pół tysiąca uczniów z terenu powiatu wieluńskiego.
– informuje na swoim FB Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Młodzi artyści ukazali tragizm Powstania, które dla wielu uczestników było walką nie tylko o wolność, ale i o przetrwanie. Publiczność mogła doświadczyć atmosfery tamtych dni, w których śmierć, nadzieja i walka splatały się w nierównym boju z przeważającymi siłami niemieckimi.
Spektakl ten stanowił swoistą lekcję historii i patriotyzmu, pokazując, jak młodzież Wielunia potrafi uczcić pamięć o przeszłości i oddać cześć tym, którzy walczyli o niepodległość.
Młodzież w przejmujący sposób oddała cześć Bohaterom Powstania, zwracając uwagę na tragizm czasu, w którym Powstańcy walczyli o wolność Stolicy oraz próbowali jednocześnie prowadzić normalne życie.
Miłość, poświęcenie, odwaga, rozpacz i strach towarzyszyły Im każdego dnia. Szanowni Goście wydarzenia mogli również usłyszeć i wspólnie zaśpiewać piękne piosenki powstańcze.
Spektakl był wielką lekcją patriotyzmu i pamięci o Ludziach, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.
– relacjonuje na swoim FB społeczność SP nr 2 w Wieluniu
Muzeum Ziemi Wieluńskiej, oprócz współorganizacji spektaklu, od początku września prowadziło także warsztaty edukacyjne pod hasłem „Z biało-czerwoną opaską na ramieniu…”. W warsztatach uczestniczyło ponad pół tysiąca uczniów z całego powiatu wieluńskiego.
Celem tych zajęć było nie tylko przybliżenie historii Powstania Warszawskiego, ale także wzbudzenie w młodzieży refleksji nad losem tamtego pokolenia. Była to okazja do lepszego zrozumienia wydarzeń z 1944 roku oraz ich wpływu na dalsze losy Polski.
Spektakl i warsztaty stanowiły część szerszej inicjatywy upamiętniającej 80. rocznicę Powstania Warszawskiego, której głównym przesłaniem było przypomnienie młodemu pokoleniu o wartościach, jakie reprezentowali powstańcy. Ich odwaga, niezłomność i poświęcenie pozostają wzorem dla dzisiejszej młodzieży, a podobne inicjatywy mają na celu pielęgnowanie pamięci o tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny.
źródło: MZW w Wieluniu