Jedną z uroczystości upamiętniających tragedię Wielunia z dnia 1 września 1939 roku jest co roku Msza Święta.
Msza Święta, połączona w tym roku z odpustem ku czci Matki Bożej Pocieszenia, Pani Ziemi Wieluńskiej, która odbyła się na odrestaurowanych fundamentach Fary w Wieluniu, miała wyjątkowe znaczenie historyczne i duchowe. Przewodniczył jej Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo.
W homilii ks. abp Wacław Depo nawiązał do słów z fragmentu Ewangelii „Prawo Boże a zwyczaje” wg św. Marka oraz przypomniał, że obecnie żyjemy w czasach, kiedy tuż za naszymi granicami, na Ukrainie, toczy się wojna. Wojna toczy się także na Bliskim Wschodzie, w Ziemi Świętej. Wydaje się, że zło znowu zawładnęło światem.
1 września każdego roku powraca pytanie: czy życie człowieka, w którym pojawia się zło i śmierć ma sens? Opatrzność Boża nakłada na nas obowiązek podtrzymywania pamięci o losach narodu i kościoła. Obowiązek wiernej pamięci wobec kłamstw i oszczerstw zarówno co do dat najnowszych, 1920 roku, 1939 roku, a także 1944 roku.
Dusze wszystkich poległych za ojczyznę polecamy miłosierdziu bożemu. Każdy człowiek żyjący w czasie i przestrzeni geograficznej posiada dwa wymiary, na które wskazują dzisiaj teksty biblijne. Wymiar zewnętrzny należący do zmysłów i w jakimś stopniu ograniczony, oraz wymiar wewnętrzny idący w głąb człowieka ku nieskończoności.
Pismo Święte zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu poucza nas niejednokrotnie że to, co objawia się na zewnątrz, bierze swój początek z wnętrza, z serca człowieka. Z serca człowieka pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, wyuzdanie, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, zazdrość, obelgi, pycha i głupota.
Nie wolno rozdzielać religijności i patriotyzmu. Jeżeli to czynimy zaprzeczamy słowom solidarna Polska… Czyż o tym wszystkim nie powinniśmy mówić w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej?
– powiedział ks. abp Wacław Depo
Zwieńczeniem uroczystej Mszy Świętej była ceremonia złożenia wieńców pod obeliskiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia. Następnie odbyło się odsłonięcie pięciu nowych tabliczek z nazwiskami ofiar II wojny światowej na Golgocie Wieluńskiej. Biogramy upamiętnionych osób przedstawił Jan Książek, Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, a tabliczki zostały poświęcone przez Arcybiskupa Wacława Depo.
Obecnie na Golgocie Wieluńskiej znajduje się upamiętnienie 162 mieszkańców Wielunia i okolic, którzy zginęli w wyniku działań wojennych podczas II wojny światowej. Odsłonięcie kolejnych tablic stanowiło ważny moment nie tylko dla rodzin ofiar, ale także dla całej społeczności, która w ten sposób pielęgnuje pamięć o tragicznych wydarzeniach i ich ofiarach.
Uroczystość ta, oprócz przypomnienia o zbrodniach wojennych, pełni również funkcję upamiętnienia ofiar oraz jest okazją do modlitwy za pokój na świecie. W wieluńskiej uroczystości uczestniczył Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik a także samorządowcy, m. in. Starosta Powiatu Wieluńskiego Maciej Bryś oraz Wicestarosta Krzysztof Dziuba, Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa wraz z Wiceburmistrzem Joanną Skotnicką-Fiuk, radni, kombatanci, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Wielunia.
Wieluń stał się symbolem tragicznego początku II Wojny Światowej, gdyż to właśnie tu, 1 września 1939 roku o godzinie 4:40, niemieckie lotnictwo przeprowadziło jeden z pierwszych nalotów bombowych w Europie. Ten bezprecedensowy atak, który odbył się bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, zniszczył miasto w 70-90%, w tym szpital, ratusz miejski, budynki sakralne oraz szkoły. W wyniku bombardowania zginęło około 1200 osób, w tym dzieci, pacjenci szpitala i inni cywile, co podkreśla brutalność tego wydarzenia.
Kościół farny, będący jednym z ważnych zabytków miasta, również został zniszczony. Dziś, na jego odrestaurowanych fundamentach, co roku odprawiana jest Msza Święta w intencji ofiar tej tragicznej napaści. Wieluńskie bombardowanie stało się symbolem nie tylko zniszczeń materialnych, ale przede wszystkim tragedii ludzkiej, która dotknęła mieszkańców miasta na samym początku wojny.