W dniu 24 sierpnia w Wieluniu odbył się Wojskowy Piknik Historyczny.
To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w Wieluniu, na skwerze przy murze obronnym, w 85. Rocznicę Powstania Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej.
Piknik odbył się w otoczeniu historycznych murów obronnych Wielunia, co nadało wydarzeniu dodatkowego znaczenia. Przez sześć godzin uczestnicy mieli okazję przenieść się w czasie i doświadczyć życia codziennego żołnierzy oraz cywilów w okresie II Rzeczypospolitej.
Główną atrakcją pikniku dla licznie zwiedzających mieszkańców były trzy starannie przygotowane stanowiska, które pozwoliły zgromadzonym zapoznać się z historią wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej. Każda z nich skupiała się na innym aspekcie działalności tych formacji wojskowych, przedstawiając życie i działalność osób zaangażowanych w obronę ojczyzny.
Na jednym stanowisku przedstawiono wyposażenie szpitala polowego, w tym narzędzia medyczne, sprzęt i książki używane przez kobiety zaangażowane w pomoc wojsku, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych. Tuż obok usytuowano punkt werbunkowy do Obrony Narodowej, gdzie rekonstruktorzy zaprezentowali uzbrojenie i wyposażenie batalionów. Tutaj uczestnicy pikniku mieli wyjątkową okazję otrzymać symboliczną „kartę mobilizacyjną”.
W trzecim miejscu znalazło się polsko-niemieckie przejście graniczne z okresu II RP. Rekonstruktorzy, wcielający się w rolę żołnierzy obu stron, wydawali kopie przedwojennych paszportów oraz przybijali pamiątkowe pieczątki. To interaktywne stanowisko przyciągało zarówno dorosłych, jak i dzieci chętnie zbierające pieczątki i wcielające się w rolę podróżnych przekraczających granicę.
Na potrzeby pikniku organizatorzy przygotowali dla uczestników także inne atrakcje, m. in. w ramach warsztatów można było pomalować gipsowe odlewy z patriotycznymi motywami, co okazało się świetną zabawą zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych. Na pierwszych 300 uczestników czekała niespodzianka – tzw. „karta poborowego” będąca symbolicznym biletem do rozpoczęcia piknikowej przygody.
„Kartę poborowego” należało zapełnić czterema pieczątkami, które uczestnicy zbierali podczas wizyt na poszczególnych stanowiskach. Dla pierwszych 90 osób, które wypełniły kartę przewidziano pamiątkowe koszulki, specjalnie przygotowane na tę wyjątkową rocznicę.
Wojskowy Piknik Historyczny w Wieluniu był nie tylko formą upamiętnienia ważnej rocznicy, ale także doskonałą okazją do nauki poprzez zabawę. Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców oraz gości, którzy z entuzjazmem brali udział we wszystkich atrakcjach.
Piknik był prawdziwą lekcją historii, która w przystępny i angażujący sposób przybliżyła dzieje wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej jednocześnie zapewniając wszystkim mnóstwo radości i niezapomnianych wspomnień.
Projekt pn. „Wojskowy Piknik Historyczny w 85 Rocznicę Powstania Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej” sfinansowany został ze środków Gminy Wieluń w ramach zadania publicznego „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.