W malowniczo położonej „Dolinie Objawienia” we wsi Kałuże, 15 sierpnia, odbyła się uroczysta Msza Święta.
Bezpośrednio przed Mszą Świętą odbył się koncert pieśni religijno-patriotycznych w wykonaniu zespołu śpiewaczego „Czeremcha” działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu Filia w Rudzie od lipca 2011 r. W skład „Czeremchy” wchodzą członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Rudzie, a także przedstawiciele lokalnej społeczności. Czwartkową liturgię dodatkowo ubogacił zespół „Załęczanie” pogłębiając podniosłą atmosferę.
Tłumy wiernych, podczas uroczystości, dziękowały Ojcu w Niebie za wszelkie otrzymane łaski i prosiło o błogosławieństwo dla nich i ich rodzin, a także o miłość i pokój na świecie. Kwiaty natomiast były symbolem dziękczynnych modlitw i próśb. Eucharystię tradycyjnie celebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Przybylski.
Myślę, że w to wyjątkowe święto, bo Wniebowzięcie to jedno z największych Świąt Maryjnych, ale i kościelnych, każdy z was i każda z was jest wyjątkowa. Pomyślcie sobie o swojej wyjątkowości, o tym, że Maryja, która została wzięta do Nieba, chce znowu z nami być, chce wsłuchiwać się w nasze prośby, w nasze osobiste sprawy, rodzinne i te wspólne.
Zawsze odprawiam i modlę się tutaj w „Dolinie Objawienia” za każdą i każdego z was. Za tych wymienionych w powitaniu ale za każdego z was. Modlę się w sposób szczególny prosząc Maryję o uzdrowienie, o uzdrowienie dla chorych na różne choroby.
Chciejmy dzisiaj prosić Boga przez Maryję o cud uzdrowienia, umacniania w cierpieniu. Chcę prosić Matkę Bożą, która depcze głowę węża, żeby zdeptała wszystkie nasze grzechy w życiu, żeby rozwiązała te wszystkie niedobre więzy niewoli, zwłaszcza uzależnienia od alkoholu, od innych uzależnień.
Bardzo chcę się modlić o trzeźwość w tym miesiącu, w którym kościół tak bardzo modli się, abyśmy byli trzeźwi. W imieniu wielu z was chcę podziękować Maryi za łaskę wolności, trzeźwości już od wielu lat i chcę prosić o cud dla tych rodzin, które zmagają się z chorobą alkoholową jednego z nich.
Modlę się za Koła Gospodyń Wiejskich a modląc się za was drogie panie, modlę się za wszystkie babcie, matki, kobiety, dla których szczególnym wzorem i patronką jest Matka Najświętsza. Modle się, byście były piękne, byście były szczęśliwe, byście były ostoją w waszych domach nie tylko rodzinnego ciepła ale wartości chrześcijańskich.
Bo kto jak kto, ale pewnie kobiety w każdym domu są strażniczkami wiary i chcę Boga prosić, byście w swoich właśnie w domowych gospodarstwach nieśli też ideę miłości do Ojczyzny, byście wychowywały na dobrych Polaków swoich wnuków, swoje dzieci. Tyle jest potrzeb, tyle jest spraw, a niebo dzisiaj jakby szerzej otwarte.
– mówił ks. bp Andrzej Przybylski
Po zakończeniu Mszy Świętej tradycyjnie odbyło się poświęcenie ziół i kwiatów, co jest odwiecznym zwyczajem związanym z obchodami Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podczas wydarzenia nie zabrakło licznych przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli, pocztów sztandarowych druhów strażaków oraz członków zespołów ludowych i stowarzyszeń Kół Gospodyń Wiejskich w bajecznie kolorowych strojach ludowych.
„Dolina Objawienia”, położona na wzgórzu wśród dzietrznickich lasów, od ponad 150 lat jest miejscem o głębokim znaczeniu religijnym. Jej historia zaczęła się w 1856 roku, kiedy to, według lokalnych legend, Matka Boska objawiła się chorej umysłowo Franciszce Pęcherz przy źródle w pobliżu starej sosny. Wydarzenie to poruszyło miejscową społeczność, która zaczęła licznie gromadzić się w tym miejscu na modlitwach.
Z biegiem czasu „Dolina Objawienia” stała się popularnym miejscem pielgrzymek, przyciągając wiernych z coraz dalszych stron. Rosnące zainteresowanie tym miejscem niepokoiło jednak władze carskie, które zdecydowały się na ograniczenie zgromadzeń i nakazały wycięcie sosny związanej z objawieniem. Pomimo tych przeszkód Dolina Objawienia zachowała swoje znaczenie duchowe. Do dziś przyciąga pielgrzymów, którzy wierzą w lecznicze właściwości miejscowego źródła i uczestniczą w regularnych nabożeństwach.
„Dolina Objawienia” to nie tylko miejsce o bogatej historii, ale i centrum duchowego życia. Przez cały rok odbywają się tam liczne modlitwy i nabożeństwa, które sprzyjają duchowej kontemplacji i integracji wiernych. Każdego roku przybywa tam coraz więcej ludzi, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, szukając spokoju, ukojenia i inspiracji do modlitwy.
Otoczona piękną leśną scenerią „Dolina Objawienia” oferuje idealne warunki do refleksji i wyciszenia, co czyni ją wyjątkowym miejscem w zabieganym świecie. W takiej atmosferze każdy może odnaleźć duchową równowagę i połączyć się z tradycją wiary, która od pokoleń kształtuje to miejsce.