W czwartek, 11 lipca, Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa zorganizował obchody 81. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej, w kościele Ojców Franciszkanów, odprawioną w intencji ofiar Rzezi Wołyńskiej.
Po nabożeństwie uczestnicy, wśród nich burmistrz Paweł Okrasa, Przewodnicząca Rady Miejskiej Justyna Godszling-Graczyk z radnymi, harcerze, duchowieństwo oraz mieszkańcy, złożyli kwiaty w barwach narodowych i zapalili znicze przy pomniku Sybiraków. Ceremonię poprzedził rys historyczny wydarzeń z 1943 roku, przedstawiony przez burmistrza, którego w skupieniu i powadze wysłuchali wszyscy zgromadzeni.
11 lipca 1943 roku, ukraińscy nacjonaliści dokonali brutalnych ataków na Polaków w 99 miejscowościach, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim, znajdujących się pod okupacją niemiecką. Ten tragiczny dzień, nazywany Krwawą Niedzielą, upamiętniany jest corocznie jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.
W latach 1943-1945, na terenach Wołynia i Małopolski Wschodniej, ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 80 do 120 tysięcy Polaków. Dokładna liczba ofiar jest trudna do ustalenia. Zbrodni dokonali członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), których celem było wyeliminowanie polskiej ludności z terenów uznawanych przez nich za ukraińskie.
W wyniku tych planowanych działań, setki tysięcy Polaków musiało uciekać aby uratować się przed okrutnymi mordami, torturami i okaleczeniami. Ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej pozostawiło głębokie rany w polskiej historii i pamięci narodowej, które są obecne do dziś.
Obchody 81. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej w Wieluniu są nie tylko wyrazem pamięci o ofiarach tych tragicznych wydarzeń, ale także okazją do refleksji nad bolesną historią i jej konsekwencjami dla współczesnych relacji polsko-ukraińskich.