1 czerwca malownicze otoczenie altany przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Osjakowie stało się centrum regionalnej kultury i tradycji.
Tego dnia odbył się kolejny Przegląd Folkloru Ziemi Wieluńskiej im. Marka Dery, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Wieluniu oraz Urząd Miasta i Gminy Osjaków.
Uroczystego powitania zespołów dokonał Starosta Powiatu Wieluńskiego Maciej Bryś oraz Burmistrz Miasta i Gminy Osjaków Renata Kostrzycka. Przegląd poprowadził tradycyjnie Zenon Kołodziej, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Wieluniu, który swoją charyzmą i zaangażowaniem dodawał blasku całemu wydarzeniu.
Organizatorzy z dumą zauważają, że liczba uczestników i widzów Przeglądu Folkloru Ziemi Wieluńskiej im. Marka Dery systematycznie rośnie. Tegoroczna edycja przyciągnęła jeszcze więcej miłośników tradycji niż poprzednie, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu lokalnym dziedzictwem kulturowym.
W dniu 1 czerwca 2024 roku w Alanie przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Osjakowie podczas przeglądu zaprezentowało się 25 wykonawców – zespołów śpiewaczych i solistów z terenu powiatu wieluńskiego oraz powiatów ościennych.
W tym dniu swój repertuar na scenie zaprezentowało łącznie ok. 300 osób, które nie tylko śpiewem ale również swoim strojem i aranżacją przypominały nam o wspólnym dziedzictwie kulturowym oraz szeroko pojętym folklorze ziemi wieluńskiej.
Warto zaznaczyć, że z roku na rok sukcesywnie zwiększa się również liczba słuchaczy i bezpośrednich odbiorców naszego Przeglądu. Dziękujemy wszystkim za obecność i wiele ciepłych słów.
– relacjonuje na swoim FB Starostwo Powiatowe w Wieluniu
Artyści z entuzjazmem prezentowali swój repertuar, wciągając publiczność do wspólnej zabawy. Tańce i śpiewy nie tylko rozgrzewały atmosferę, ale także integrowały społeczność lokalną i gości z innych regionów.
Altana przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Osjakowie, otoczona przyrodą i szumem pobliskiej rzeki, stworzyła idealne tło dla folklorystycznych prezentacji. Urokliwe miejsce spotkania sprzyjało nie tylko artystycznym występom, ale także nawiązywaniu nowych znajomości i wymianie doświadczeń między uczestnikami.
Przegląd Folkloru Ziemi Wieluńskiej im. Marka Dery to nie tylko święto muzyki i tańca, ale przede wszystkim okazja do wspólnego celebrowania bogatego dziedzictwa kulturowego, które łączy pokolenia i wspiera tożsamość lokalnej społeczności.
fot. Starostwo Powiatowe w Wieluniu