We wtorek, 19 marca, w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbył się wernisaż wystawy ikon Gabrieli Biduły pt. „Tota Tua”.
Podczas tego wyjątkowego wernisażu można było podziwiać ikony napisane tradycyjną metodą z użyciem złocenia i tempery jajowej. Podczas otwarcia wystawy słowo wstępne wygłosiła Marzena Hettich-Uryszek, która wprowadziła gości w historię pisania ikon i w świat ich duchowej głębi.
To niezwykłe wydarzenie kulturalne stało się okazją do poznania sztuki pisania ikon. O pasji do pisania ikon, sile wiary i modlitwy mówiła podczas wernisażu wystawy „Tota tua” Gabriela Biduła. Ikonopisarka przedstawiła gościom duchowy kanon towarzyszący osobie podczas tworzenia podobizny świętych.
O pasji do pisania ikon, sile wiary i modlitwy mówiła wczoraj Gabriela Biduła podczas wernisażu wystawy „Tota tua”.
Ikonopisarka przedstawiła gościom duchowy kanon towarzyszący osobie podczas tworzenia podobizny świętych. Historię i tradycję pisania ikon przybliżyła zebranym Marzena Hettich – Uryszek.
– relacjonuje na swoim FB biblioteka powiatowa
Jak informuje Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu Gabriela Biduła mieszka w Olewinie pod Wieluniem. Od 2022 r. pisze ikony metodą tradycyjną, czyli temperą jajową na zagruntowanych i specjalnie przygotowanych podobraziach. Do złoceń wykorzystuje prawdziwe złoto płatkowe.
Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił, oprócz autorki Gabrieli Biduły i Marzeny Hettich-Uryszek, również Wicestarosta Powiatu Wieluńskiego Krzysztof Dziuba. Wystawę ikon można podziwiać w galerii biblioteki od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.
fot. 15 szt. PBP w Wieluniu i 5 szt. Zofia Białas/kultura.wielun.pl