Wraz z Gminą Wieluń Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprosiło 7 lutego wszystkich zainteresowanych pracami archeologicznymi prowadzonymi w dawnym kościele pobernardyńskim i poewangelickim w Wieluniu na dzień otwarty.
Na zaproszenie odpowiedziało ponad 200 zainteresowanych. Pierwszy dzień otwarty przyniósł niedosyt tym, którzy nie mogli w nim uczestniczyć. Dlatego Muzeum Ziemi Wieluńskiej wspólnie z Gminą Wieluń wyszło im naprzeciw.
W odpowiedzi na liczne prośby o możliwość zwiedzania poza tygodniem roboczym i w związku z olbrzymim zainteresowaniem badaniami archeologicznymi w dawnym kościele pobernardyńskim i poewangelickim, Muzeum Ziemi Wieluńskiej wraz z Gminą Wieluń dało mieszkańcom zainteresowanym poznawaniem historii tego pięknego zabytku drugą szansę, tj. w sobotę 17 lutego.
Najważniejsze prace nadal przed nami – dotarliśmy do warstwy z XVII wieku i dopiero zaczynamy odkrywać tajemnice naszego kościoła. Pod dziś widoczną na powierzchni warstwą z czasów Anny Koniecpolskiej kryją się krypty grobowe oraz relikty renesansowego i średniowiecznego Wielunia.
– relacjonuje na swoim FB wieluńskie muzeum
Wnętrze zabytkowego kościoła zwiedziły kolejne dwie grupy. W trakcie zwiedzania w tajniki prac archeologicznych, wprowadził zainteresowanych kierownik prac archeologicznych Waldemar Golec. Podczas sobotniego spotkania zwiedzającym towarzyszyła zastępca burmistrza Joanna Skotnicka-Fiuk.
Jak informuje wieluńskie muzeum eksplorując gruzowe zasypisko we wnętrzu kościoła poewangelickiego muzealnicy natrafili m.in. na fragmenty ceramicznych naczyń sprzed 1939 r., wśród których udało się rozpoznać wyroby pochodzące z polskiej wytwórni porcelany w Ćmielowie.
tekst: Zofia Białas/kultura.wielun.pl
fot. M. Kopańska/MZW w Wieluniu