Każdego roku w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu.
Głównym jego celem jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Stąd dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kurowie miały okazję poznać różne zagrożenia związane z internetem: cyberzagrożenia, hejt i mowa nienawiści.
W ramach działań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu regularnie, nie tylko w lutym, lecz przez cały rok szkolny prowadzą prelekcje na temat tych zagrożeń.
Podczas tych spotkań uczniowie dowiadują się, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać w sieci, jak rozpoznawać sytuacje hejtu oraz jakie konsekwencje niesie za sobą mowa nienawiści. Mundurowi nie tylko ostrzegają przed zagrożeniami, ale także udzielają wskazówek, jak postępować w przypadku stania się ofiarami przestępstw online.
Podczas spotkań funkcjonariusze poruszyli tematykę hejtu i cyberzagrożeń. Wyjaśniono szczegółowo dzieciom, do czego powinien służyć internet i jakie są najczęstsze błędy podczas korzystania z sieci. Celem takich spotkań jest edukacja młodzieży w zakresie odpowiedzialności nieletnich i uwrażliwienie na zagrożenia w cyberprzestrzeni.
Policjanci wyraźnie zwrócili też uwagę na kulturę komunikacji, wyjaśnili jak pisane, obraźliwe słowo może wpłynąć na osobę, do której jest kierowane. Uczniowie dowiedzieli się, jakie konsekwencje mogą ponieść w przypadku popełnienia czynu karalnego lub wykazywania przejawów demoralizacji.
Mundurowi przestrzegali również dzieci przed publikowaniem swoich zdjęć w internecie albo udostępnianiem ich nieznajomym osobom, ponieważ nie wiadomo kiedy i do czego mogą być wykorzystane.
Kolejnym istotnym elementem spotkań była przemoc i agresja propagowana za pomocą cyfrowych środków przekazu. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie są czynniki determinujące agresję wśród młodych ludzi oraz jak sobie radzić z hejtem.
Nie zabrakło również wskazań co robić i gdzie szukać pomocy w sytuacji kiedy młodzi ludzie staną się ofiarami przestępstw.
– relacjonuje oficer prasowy KPP w Wieluniu asp. sztab. Katarzyna Grela
Ważne jest również, aby młodzi ludzie wiedzieli, gdzie szukać pomocy w sytuacji, gdy doświadczają przemocy w sieci lub są zaangażowani w sytuacje hejtu. Dzięki takim działaniom edukacyjnym uczniowie zyskują świadomość potencjalnych zagrożeń oraz umiejętności radzenia sobie z nimi, co jest kluczowe dla ich bezpieczeństwa w świecie online.
źródło: KPP w Wieluniu