W dniu 14 grudnia w Osjakowie odbyło się X Spotkanie Gminnego Koła Historycznego w Osjakowie z Magdaleną Kopańską.
Magdalena Kopańska, na co dzień pracująca w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, to prezes Towarzystwa Przyjaciół Wielunia i autorka takich pozycji na rynku wydawniczym jak „Sekrety Wielunia, Praszki i Wieruszowa” oraz przewodnika „Wieluń przewodnik po mieście”.
W ramach X Gminnego Koła Historycznego gościliśmy panią Magdalenę Kopańską, autorkę książki „Sekrety Wielunia, Praszki i Wieruszowa” oraz przewodnika „Wieluń przewodnik po mieście”. Pani Magda na co dzień spełnia się w roli przewodnika muzealnego oraz jest Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Wielunia.
To osoba aktywna i zaangażowana w pracę zawodową jak również społeczną. Wykorzystała swoje źródła historyczne, które zebrała w całość i oto powstała w/w książka. Tajemnice miast, które łączy przynależność do dawnego powiatu wieluńskiego.
Pani Magda zawarła w niej liczne opisy zdarzeń i sytuacji, które miały miejsce nie tylko w odległej przeszłości, ale i w czasach współczesnych. Oprócz architektury poznaliśmy postaci związane z Wieluniem m.in. Ireneusza Kanickiego aktora i reżysera, który zrobił w stolicy niesamowitą karierę.
Natomiast wielopokoleniowa rodzina Burchacińskich ma niesamowitą historię farmaceutyczną. Pierwsza apteka została otworzona w 1922 roku i mieściła się na terenie dzisiejszej poczty na placu Legionów. Ciekawe informację można poczytać także o Tadeuszu Niżankowskim Staroście Wieluńskim. Starosta zaangażował się w odbudowę wsi Dziadki, która dosłownie cała spłonęła.
Wiele sekretów i tajemnic można poznać czytając książkę, którą można wypożyczyć w naszej bibliotece. Dziękujemy pani Magdalenie Kopańskiej i życzymy dalszych sukcesów zawodowych. –
– relacjonuje Małgorzata Dawid z Gminnej Biblioteki Publicznej w Osjakowie
Spotkania mają charakter otwarty i nieformalny – Pan Wójt Jarosław Trojan zachęca do przyjścia i podzielenia się swoją wiedzą na temat wsi należących do gminy Osjaków, a także przypomnienia sylwetek ludzi, związanych z jego dziejami.
źródło: Małgorzata Dawid/GBP w Osjakowie