Wystawa „Historia Gaszyna i Polski w postaciach zapisana” przywraca pamięć o mieszkańcach wsi, którzy współtworzyli historię Rzeczypospolitej.
Na wystawę składa się 7 tablic z biogramami zasłużonych dla wsi postaci. Rozpoczyna ją tablica poświęcona Janowi i Jakubowi Gaszyńskim, którym wieś zawdzięcza szesnastowieczny kościół.
Pozostali uhonorowani biogramami mieszkańcy Gaszyna to ludzie XX wieku, bohaterowie, patrioci polscy, żołnierze, więźniowie obozów, społecznicy i wychowawcy kolejnych pokoleń Gaszynian. Są tu : Józef Zając 1898 – 1977, Zofia Piradoff 1892 – 1955, Feliks Sitny 1900 – 1968, Stefan Choczaj 1911 – 1942?, Tomasz Nowak 1910 – 1971, Stanisława i Jan Jarczakowie – twórcy szkoły oraz wychowawcy wielu pokoleń.
Wystawa jest uzupełnieniem historii wsi zapisanej w książce z 2018 roku „Szkice z dziejów wsi”. Wystawa, mówią organizatorzy, jest wystawą mobilną co oznacza, że może być pokazywana w dowolnym miejscu i czasie. Po zakończeniu cyklu prezentacji przewidzianych na październik i listopad zostanie przekazana Szkole Podstawowej im. Jana Jarczaka w Gaszynie.
Autorami biogramów są: Anna Gorzkowska – Owczarek (Jan, Jakub Gaszyńscy, Stefan Choczaj, Tomasz Nowak); Magdalena Kopańska (Zofia Piradoff, Feliks Sitny); Jan Książek (Józef Zając); Krzysztof Owczarek (Stanisława i Jan Jarczakowie). Wystawie towarzyszy katalog opracowany przez Annę Gorzkowską- Owczarek i Krzysztofa Owczarka.
Zadanie jest realizowane ze środków finansowych Powiatu Wieluńskiego zgodnie z umową o realizację zadania publicznego z zakresu rozwoju, promocji powiatu wieluńskiego oraz aktywizacji lokalnych społeczności w zakresie edukacji, kultury, sportu i turystyki, a także aktywizacji lokalnych społeczności w zakresie realizacji zadań publicznych w obszarze społecznym i prozdrowotnym w 2023 roku. Realizatorem zadania jest Ochotnicza Straż w Gaszynie,
Zofia Białas/kultura.wielun.pl