W sobotę, 16 września, w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarto wystawę czasową „Kłosy pełne chleba”.
Wystawa ta to fascynującą opowieść o procesie powstawania chleba, począwszy od zasiewu ziarna do otrzymania rumianego pieczywa. Otwarcie wystawy poprzedził koncert pieśni ludowych w wykonaniu Zespołu Obrzędowo-Śpiewaczego z Mierzyc pod kierunkiem Danuty Urbanek i Piotra Sitarskiego.
W słowie o koncercie, przygotowanym przez panią Danutę, pojawił się oracz przygotowujący ziemię pod zasiew, siewca wrzucający ziarno w oczekującą na zasiew ziemię, (piosenka „Zasiał Jasiu owiesek”) i kolejne etapy w drodze do bochenka chleba: młocka (piosenka „Z wozu żytko z wozu”), mielenie ziarna (piosenka „Młyn”), pieczenie chleba (piosenka „Chleb”), dożynki z piosenką o tym samym tytule i na koniec „Błogosławiony chleb oraz „Oj ziemio”.
Przed każdą piosenką pojawiała się barwna opowieść o zwyczajach związanych z poszczególnymi etapami cyklu roku obrzędowego. Uzupełnieniem opowieści o powstawaniu chleba była bardzo emocjonalna prelekcja przygotowana przez Tomasza Spychałę, kierownika Działu Etnograficznego Muzeum Ziemi Wieluńskiej, jednocześnie kustosza wystawy.
Prelekcja wprowadziła przybyłych gości w przygotowaną wystawę i jej myśl przewodnią. Po prelekcji wszyscy zostali zaproszeni do sali ekspozycyjnej, do której prowadził zapach świeżo upieczonego chleba przygotowanego na potrzeby ekspozycji przez piekarnię w Pątnowie. Ta sama piekarnia przygotowała stół z wypiekami do degustacji. Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2023 roku.
Zofia Białas/kultura.wielun.pl