W dniu 21 marca przypada Światowy Dzień Osób z trisomią 21. chromosomu nazwany Światowym Dniem Zespołu Downa.
W 21. parze chromosomów osób z Zespołem Downa jest coś, czego nie ma nikt inny, są trzy chromosomy zamiast dwóch i to właśnie trzeci chromosom jest odpowiedzialny za występowanie Zespołu Downa. Stąd świętem ustanowiono dzień 21 marca, będący równocześnie pierwszym dniem wiosny.
Święto to, ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, od 2012 roku jest obchodzone pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień ten nazywany jest również Dniem Figlarnego Chromosomu oraz Dniem Figlarnej Skarpetki bowiem wszyscy integrujący się w tym dniu z osobami z Zespołem Downa zakładają skarpetki nie do pary, głównie w kolorze czerwono-granatowym.
Z tej okazji, zgodnie z hasłem Światowego Dnia Zespołu Downa: „Nie zostawiaj nikogo w tyle…” co roku odbywają się różne uroczystości zwiększające świadomość społeczną dotyczącą trisomii 21 chromosomu, propagujące prawa ludzi z Zespołem Downa. Kolorowe, nie do pary skarpetki to właśnie symbol odmienności i niepowtarzalności, nie zawsze akceptowanej przez innych.
Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu, do którego uczęszcza wielu uczniów z tą wadą genetyczną, dzień 21 marca powitał z kolorowymi skarpetami na nogach podczas XII Regionalnego Turnieju Bowlingu Olimpiad Specjalnych. O turnieju pisaliśmy – tutaj.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gromadzicach uczcił Dzień Figlarnej Skarpetki w szczególny sposób. Jego podopieczni, Ola, Kuba, Hubert i Szymon, z pomocą Łukasza i Andrzeja, bowiem podawali potrawy, w tym ciastka i kawę, klientom w kawiarni „Eden” w Wieluniu.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. By zwiększyć ich widoczność w społeczeństwie i pokazać jacy są cudowni, nasi uczniowie wcielili się w role prawdziwych kelnerów w cukierni Eden. Filiżanka po filiżance przełamywaliśmy stereotypy dotyczące Zespołu Downa.
Ola, Kuba, Hubert i Szymon stanęli na wysokości zadania. Dziękujemy Łukaszowi i Andrzejowi, którzy pomogli swoim kolegom w wypełnianiu zadania. Z całego serca dziękujemy właścicielom oraz pracownikom cukierni Eden za okazaną życzliwość, akceptację i zrozumienie.
Dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie i włączenie się w naszą akcję, dając znak solidarności z osobami z Zespołem Downa oraz ich bliskimi. Drobne gesty mają ogromne znaczenie!!!
– relacjonuje na swoim FB społeczność SOSW w Gromadzicach
W kawiarni „Eden” z tej okazji było wiele sympatii i radości. SOSW w Gromadzicach na znak solidarności ze wszystkimi osobami z Zespołem Downa przygotował w swojej placówce również II Bieg Kolorowej Skarpetki, który można zobaczyć – tutaj. Wszyscy uczestniczący w tak pięknej akcji zachęcali społeczeństwo do okazywania zrozumienia i tolerancji dla osób z Zespołem Downa.
fot. SOSW w Gromadzicach