Starostwo Powiatowe w Wieluniu w dniu 3 lutego było miejscem szczególnego wydarzenia.
W murach Starostwa odbyło się bowiem spotkanie promujące książkę pt. „Monastica Vielunensia”. Książka została wydana przez Stowarzyszenie Wspólnota Ziemi Wieluńskiej oraz Wieluńskie Towarzystwo Naukowe.
Spotkanie otworzył Prezes Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego Zdzisław Włodarczyk, po którym wystąpił najpierw Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Wieluńskiej Krzysztof Owczarek, następnie Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler oraz ks. dr Michał Widera. Ksiądz wygłosił referat pt. „Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny w Wieluniu (1921-1946)”.
Spotkanie uświetnił występ Chóru Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu pod batutą Jakuba Jurdzińskiego. Miłym akcentem wydarzenia było wręczenie przez Starostę Powiatu Wieluńskiego Marka Kielera wszystkim obecnym paniom po jednym egzemplarzu promowanej książki.
Obecnie Wieluńskie Towarzystwo Naukowe może pochwalić się dwoma nowymi publikacjami, jedna to właśnie promowana w Starostwie książka pt. „Monastica Vielunensia” oraz druga: Rocznik Wieluński T. 22 (2022).
Pierwsza publikacja „Monastica Vielunesia” T. 1 (początek nowej serii wydawniczej Vielunensia Monastica), praca zbiorowa pod red. Zdzisława Włodarczyka, współautora publikacji, przybliża w szczególny sposób historię wieluńskich Augustianów, Paulinów i Pijarów, mówi jednak jeszcze o Reformatach i Bernardynkach.
Dzięki temu wydawnictwu czytelnicy dowiadują się, że zakonnicy i zakonnice nie ograniczali się tylko do modlitwy i kontemplacji, ale prowadzili szkoły, biblioteki, angażowali się w pracę społeczną, prowadzili gospodarstwa rolne. Ich Życie wiązało się nierozerwalnie z tragicznymi losami kraju i narodu polskiego. Tom, który otrzymaliśmy do rąk, zwraca uwagę na ten fragment historii Wielunia i ziemi wieluńskiej, który tworzyły istniejące tu wspólnoty zakonne.
W drugiej z nich znalazły się m.in. artykuły uzupełniające wiedzę o historii kościoła wieluńskiego (ks. Michał Widera, „Gdyby nie jego gorliwość…” – Ksiądz Wacław Kokowski herbu Korab (1868-1914) – działalność duszpasterska; Wisława Jordan, Kanonicy katedralni z dawnego województwa sieradzkiego z ziemi wieluńskiej w świetle wizerunków i pamiątek artystycznych; o Powstaniu Styczniowym, Damian Orłowski, Kajetan Słupski?
Kim był dowódca partii walczącej pod Mokrskiem (15 października 1863) oraz przybliżające historię odkryć archeologicznych w Łaszewie, Wieruszowie Anna Nierychlewska, Co kryją pozostałości „Wzgórza Zamkowego” w Wieruszowie; Lubomira Tyszler, Metalowe artefakty z cmentarzyska kultury przeworskiej w Łaszewie w powiecie wieluńskim).