Dzień 8 stycznia zapisał się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej wspaniałym koncertem Światowej sławy Zespołu Pieśni i Tańca „Dobroń”.
Przez wiele lat zespół występował i występuje nadal w wielu krajach i na wielu estradach. Miejscem koncertów były między innymi: Niemcy, Austria, dawny ZSRR, Chorwacja, Czarnogóra, dawna Czechosłowacja, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Hiszpania, Finlandia, Holandia, Francja, Włochy, Węgry, Sycylia a nawet Korea.
Działający w ramach Gminnego Centrum Kultury w Dobroniu zespół wystąpił w Wieluniu z bogatym repertuarem, który nie ograniczył się tylko do regionu ale sięgnął do dorobku różnych części Polski. Stąd pieśni i tańce między innymi z Sieradza, Łowicza, Opoczna, Lublina, Rzeszowa, Krakowa, górali z Beskidów, Podhala i Żywca.
Na swój artystyczny wizerunek zespół, powstały w 1958 roku, pracuje od 65 lat. W tym czasie zdobył wiele znaczących nagród i wyróżnień. W ostatnich latach, w 2017 było to drugie, zaś w 2018 roku pierwsze miejsce w swojej kategorii na festiwalu w Bosel, w północno-zachodnich Niemczech.
W 2019 roku zespół reprezentował Polskę, region i Gminę Dobroń na unikalnym Święcie Chleba w francuskim mieście Najac. W sierpniu 2021 roku „Dobroń” zajął pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Ludowej „Złota Leszczyna” organizowanym przez Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku.
W tym samym roku. tj. 2021 roku, zespół wystąpił na międzynarodowym festiwalu „Polka”. Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń” wystawia także regionalne widowiska ludowe takie jak unikalny „Siemieniec” i „Wianki” mając w programie także tańce narodowe: Polonez, Mazur, Krakowiak, Kujawiak, Oberek i inne.
źródło: MZW w Wieluniu
fot. M. Kopańska i T. Spychała/MZW