Kultura | Edukacja | Kronika 112 Sport i rekreacja | Inwestycje

Reklama

Jesteś zainteresowany zareklamowaniem się w naszym serwisie?
Sprawdź dostępne możliwości współpracy!

Oferta reklamowa

Kontakt

Masz ciekawy temat? A może jakieś pytania?

Kontakt

Spotkanie świąteczno-noworoczne ukraińskich dzieci uczących się w powiecie wieluńskim

6 stycznia 2023 | Wydarzenia

Gdy w lutym ubiegłego roku wybuchła wojna na Ukrainie informacja o tym wstrząsnęły całą Polską. Rodacy z niedowierzaniem śledzili doniesienia o bestialstwie z frontu.

Wszyscy wtedy ruszyli z pomocą nie szczędząc sił aby pomóc potrzebującym z Ukrainy, zdając sobie sprawę o niesprawiedliwości i ogromie tragedii jaka dotknęła naród ukraiński. W całej Polsce nastąpiła niesamowita mobilizacja, która przywróciła wiarę w drugiego człowieka.

Nic więc dziwnego, że również mieszkańcy powiatu wieluńskiego mocno zaangażowali się zbierając potrzebne środki, liczne dary oraz co najważniejsze przyjmując pod swój dach uciekających przed wojną Ukraińców, głównie zrozpaczone matki z mocno wystraszonymi dziećmi. Wyjątkowo aktywna i o wielkich sercach okazała się też młodzież szkolna z naszego rejonu.

Młodzi wolontariusze podjęli się zbiórek, sortowania i załadunku darów. Wśród nich szczególnie wyróżniła się młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu. To na terenie ich placówki oświatowej, w Warsztatach Budowlanych, umiejscowiony został główny magazyn zbiórki darów dla Ukrainy w naszym powiecie.

Płynący czas nie przynosi dobrych wieści, ciągle trwają działania wojenne u naszych wschodnich sąsiadów. Dlatego też trzeba było zaopiekować się uchodźcami a dzieci i młodzież posłać do szkół. Po prawie roku od wybuchu wojny przyszedł czas świąteczny również dla wiernych z kościoła prawosławnego. Dlatego Powiat Wieluński zorganizował spotkanie świąteczno-noworoczne dla ukraińskich dzieci.

W dniu 5 stycznia, w przeddzień prawosławnej wigilii Bożego Narodzenia, w hali sportowej ZS nr 1 w Wieluniu, pochodzące z Ukrainy sześciolatki i uczniowie szkół podstawowych z terenu naszego powiatu spotkały się aby wspólnie uczestniczyć w przygotowanej dla nich integracyjnej zabawie, na której nie zabrakło charyzmatycznej animatorki.

Przez prawie rok działań wojennych także nasze miasta partnerskie czynnie zaangażowały się w pomoc Ukrainie śląc do Wielunia liczne dary. Nic więc dziwnego, że z miasta partnerskiego Powiatu Wieluńskiego – Ochtrup, stowarzyszenie będące inicjatorem wieluńskiego wydarzenia, również wzięło udział w kilkumiesięcznych przygotowaniach do tego spotkania, podczas którego wręczono dzieciom prezenty.

W kościołach greckokatolickim i prawosławnym dziś wigilia Bożego Narodzenia z tej okazji spotkaliśmy się wczoraj z ukraińskimi dzieciakami mieszkającymi na terenie powiatu wieluńskiego. Ponad 300 dzieciaków, każde musiało opuścić swój dom, kolegów, rodzinę…

Prezenty zostały przygotowany przy współpracy z naszym miastem partnerskim Ochtrup. Gorące podziękowania dla Wolontariatu Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu za pomoc w przygotowaniu prezentów i przeprowadzenie wydarzenia.

Dziękuje również wszystkim nauczycielom i opiekunom, dzięki którym dzieciaki z terenu całego powiatu mogły do nas dojechać i pobyć ze sobą. Веселих Різдвяних свят!

– napisał na swoim FB koordynator pomocy w powiecie Wicestarosta Powiatu Wieluńskiego Krzysztof Dziuba

Poprzez to wyjątkowe spotkanie świąteczno-noworoczne warto było wywołać uśmiech na twarzach dzieci ukraińskich, które miały możliwość spotkać się ze sobą i wspólnie trochę się pobawić. W ten sposób, choć na chwilę, dzieci oderwane zostały od myśli i niepokoju o bliskich bowiem na terenie działań wojennych pozostali ich bracia i ojcowie, czynnie walcząc, z zagrażającym również Polsce, rosyjskim najeźdźcą.

W spotkaniu w hali sportowej uczestniczyły władze powiatu, w tym Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler i Wicestarosta Krzysztof Dziuba, a także nauczyciele i dyrektorzy placówek oświatowych oraz młodzież, która pomogła przygotować zarówno prezenty jak i samo to radosne wydarzenie.

W tym szczególnym wydarzeniu, sfinansowanym ze środków niemieckich oraz utworzonego specjalnie na pomoc Ukrainie konta Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego, uczestniczyła również przedstawicielka stowarzyszenia z Ochtrup – Tanja Konermann.

Reklama Salon optyczny Jacek w Wieluniu
Copyright © 2017-2024 Kocham Wieluń