W poniedziałek, 15 sierpnia, w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w „Dolinie Objawienia” we wsi Kałuże odbyła się uroczysta Msza święta.
Od lat nabożeństwo w gminie Pątnów skupia wiernych nie tylko z ziemi wieluńskiej ale nawet z odległych rejonów Polski. Na poniedziałkowej Eucharystii nie było inaczej, przybyły setki wiernych.
W „Dolinie Objawienia” mieszczącej się na wzgórzu w dzietrznickich lasów w 1856 roku, przy źródle w konarach okazałej sosny, miała objawić się postać Matki Boskiej umysłowo chorej Franciszce Pęcherz. Władze carskie zaniepokojone zgromadzeniami w celu modlitewnym miejscowej ludności wywarły naciski, aby Kościół zakazał leśnych zgromadzeń i kazał wyciąć sosnę, przy której miało być widoczne objawienie.
Od tamtych wydarzeń, około 150 lat temu, źródełko w „Dolinie Objawienia” jest miejscem odwiedzanym przez wielu, również zagranicznych pielgrzymów, gdyż bardzo szybko miejscowa ludność zauważyła, że woda ze źródła ma właściwości lecznicze. Z tego też powodu przy źródle odbywają się liczne nabożeństwa.
W tym roku poniedziałkową, uroczystą Mszę świętą celebrował Jego Ekscelencja ks. bp Andrzej Przybylski. On też wygłosił Słowo Boże nawiązujące do Ewangelii wg św. Łukasza o nawiedzeniu św. Elżbiety. Za obecność i odprawioną Eucharystię ks. biskupowi Andrzejowi wzorem lat poprzednich podziękowała Grażyna Ryczyńska.
Przed Mszą przepiękny, dziękczynny koncert pieśni religijnych i patriotycznych za 10-lecie swojego istnienia wykonał Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” z Rudy a zespół Załęczanie ubogacił liturgię dodatkowo pogłębiając podniosłą atmosferę. Po Mszy świętej, na którą zaprosił wszystkich wiernych Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Pątnowie, zostały poświęcone zioła i kwiaty.
Charyzmy „leśnej katedrze” co roku dodaje obecność pasterzy archidiecezji częstochowskiej. Podczas wydarzenia nie zabrakło licznych przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli, pocztów sztandarowych druhów strażaków oraz członków Zespołów Ludowych i Stowarzyszeń Kół Gospodyń Wiejskich w bajecznie kolorowych strojach ludowych.