Dziecięcy Zespół Obrzędowy z Ożarowa odniósł sukces na XXVIII Festiwalu „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim.
Dwoma pieśniami: pieśnią obrzędową „Z gaikiem idziymy” i kołysanką „Luleze mi lulej” zespół „Ożarowianeczki” wyśpiewał podczas festiwalu I nagrodę oraz dużego drewnianego klepoka.
Historia Festiwalu
Festiwal „Dziecko w Folklorze” (forma konkursowa) został zainicjowany w 1991 roku przez Alinę Szymczyk – ówczesną dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim. Jego głównym celem było inspirowanie osób dorosłych związanych z unikalną kulturą ludową do aktywnego przekazywania młodemu pokoleniu tradycji i zwyczajów swoich przodków.
Od lat festiwal popularyzuje i ochrania zanikające gatunki folkloru słownego i muzycznego związane z tematyką dziecięcą. Należą do nich: kołysanka, pieśń pasterska, dziecięca pieśń sieroca, pieśń obyczajowa o dziecku, gry i zabawy, tańce, obrzędy i zwyczaje dotyczące najmłodszych. Festiwal wyróżnia od innych festiwali to, że dotyczy wyłącznie tematyki dziecięcej w kulturze ludowej.
Co roku do Baranowa Sandomierskiego na Festiwal „Dziecko w Folklorze” przybywa około 400 osób. Najwięcej uczestników – prawie 1200 osób z 11 województw– zgromadziła VII edycja festiwalu (wówczas dołączyła do regulaminu kategoria taneczna).
Atrakcyjność festiwalu podnoszą imprezy towarzyszące: wystawa rękodzielnictwa twórców ludowych, warsztaty otwarte dla wszystkich z twórczości ludowej, warsztaty etnograficzne dla instruktorów występ gościa festiwalu tzw. „Gwiazdy wieczoru”. (Orkiestra Świętego Mikołaja, Kapela Wujka Idziego, Orkiestra Dni Naszych).
Na XXVIII Ogólnopolski Festiwal Folklorystyczny Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” przyjechało do Baranowa Sandomierskiego około 350 dużych i małych, opiekunów, instruktorów, wśród nich: tancerze, soliści śpiewacy, instrumentaliści, grupy śpiewacze, grupy obrzędowe i kapele.
Jednym słowem prawdziwe święto folkloru. Zjechali się z najróżnorodniejszych zakątków Polski (łódzkie, małopolskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, świętokrzyskie, mazowieckie, podkarpackie) reprezentując i wiernie oddając charakter kulturowy regionu, z którego przybyli.
Sukces Dziecięcego Zespołu Obrzędowego z Ożarowa
Jury XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej „Dziecko w Folklorze” odbywającego się w dniach 18 – 19 czerwca 2022 roku w Baranowie Sandomierskim oceniając dobór repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz biorąc pod uwagę wartości etnograficzne, wykonawcze i artystyczne postanowiło przyznać W KATEGORII GRUP ŚPIEWACZYCH: I nagrodę oraz dużego drewnianego klepoka Zespołowi Wokalnemu „Ożarowianeczki” z Dziecięcego Zespołu Obrzędowego z Ożarowa.
Jury obradowało w składzie:
- prof. dr hab. Jan Adamowski – językoznawca, folklorysta, badacz kultury regionalnej, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie,
- dr Jolanta Dragan – etnograf i muzyk, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej,
- dr Kinga Strycharz-Bogacz – etnomuzykolog, Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Zespół wystąpił w składzie:
- Julia Smolnik,
- Magdalena Baziur,
- Wiktoria Krajcer,
- Julia Paluszczak.
W czasie konkursu zaśpiewał gwarą 2 pieśni: pieśń obrzędową „Z gaikiem idziymy” i kołysankę „Luleze mi lulej”. Kierownikiem zespołu jest od 26 lat Halina Gniłka – dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie. Instytucją patronującą jest Dom Kultury w Ożarowie.
źródło: XXVIII Festiwal „Dziecko w Folklorze” FB
fot. i info. o sukcesie zespołu „Ożarowianeczki”
Halina Gniłka opiekun zespołu