XII Międzyszkolny Przegląd Artystyczny „Mistrzowie wyobraźni” odbył się w piątek, 8 kwietnia.
Organizatorem Przeglądu byli Maria Wardęga i Roman Błaszczyk – nauczyciele języka polskiego w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Przegląd tradycyjnie odbył się na scenie Wieluńskiego Domu Kultury. Patronowały mu władze powiatu i miasta, o czym świadczy gościnność Wieluńskiego Domu Kultury z dyrektorem Elżbietą Kalińską.
Ten swoisty maraton teatralny odwiedzili: nauczyciele, dyrektorzy szkół i innych placówek kulturalnych, młodzież szkół ponadgimnazjalnych Wielunia i gość specjalny Sławomir Narloch – reżyser i scenarzysta warszawskiego teatru „Pijana sypialnia”. Występy wszystkich grup teatralnych przeplatały piosenki i wiersze w wykonaniu recytatorów, wokalistów i wokalistek, uczniów II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Muzycznie i akustycznie obsługiwał imprezę pracownik WDK.
W rolę konferansjera wcielił się Roman Błaszczyk, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza. Otwarcia Przeglądu dokonali Elżbieta Kalińska i Dariusz Kowalczyk, dyrektor ZSZ nr 2 w Wieluniu. Jako pierwsza zaprezentowała się grupa wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w przedstawieniu „Polska, siostra Ukrainy”. Przyjaźń i braterstwo wytańczono z kwiatami w barwach flag Polski i Ukrainy. Zespół przygotowała p. Anna Woszczyk. Wspólnie z młodzieżą pojawili się na scenie nauczyciele.
Drugi zespół na scenie to grupa teatralna Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika z widowiskiem „Kroki” w reżyserii Małgorzaty Misiak. Trzecią prezentację przygotowała grupa teatralna z Zespołu Szkół nr 1. Młodzi aktorzy wystawili sztukę „Kłamstewka” wyreżyserowaną przez Kamilę Trzeciak.
Przed czwartą prezentacją publiczność wysłuchała wiersza „Jacyś ludzie” Wisławy Szymborskiej w recytacji Natalii Szczepańskiej. Po pięknie wyrecytowanym wierszu na scenie pojawił się teatr Post Scriptum z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka z widowiskiem „To nie przypadek” w reżyserii Doroty Eichstaedt. Jako ostatni w I części Przeglądu zaprezentował się teatr z Zespołu Szkół nr 2 z widowiskiem „Człowiek z taczką” wg scenariusza i w reżyserii Romana Błaszczyka.
Część II Przeglądu rozpoczęło widowisko „Rzut kostką” w reżyserii Leszka Charko, w wykonaniu mieszkańców Bursy Międzyszkolnej, po nim zaprezentował się teatr „Teka” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i przedstawił widowisko „Przypadek” w reżyserii Aleksandry Czyż. Prezentacje zakończył występ teatru „Piorunochron” z ZS nr 1 z wielojęzycznym widowiskiem „Hat Patato” w reżyserii Magdaleny Pioruńskiej..
Motywem przewodnim XII Przeglądu Artystycznego „Mistrzowie wyobraźni” był „przypadek”. Przygotowane widowiska miały zwrócić uwagę widza na oblicze świata XXI wieku, świata uwikłanego w wojny religijne, imperialne, kłamstwa i kłamstewka, braku odpowiedzialności za słowa, nałogi i uzależnienia, świata pełnego znieczulicy i na to jak banalny z pozoru przypadek potrafi, nawet w tym zwariowanym świecie, wywołać reakcje ludzi, uzewnętrznić ich poglądy, postawy i zmienić zachowania.
Idealnym uzupełnieniem prezentacji były piosenki: „Lwia część” „Dziwny jest ten świat”, „Człowieczy los”, „Chodź, pomaluj mi świat” , „Za czym kolejka ta stoi?”. Czy to się młodym artystom udało? Odpowiedzią była reakcja widowni i kończący przegląd wykład oraz warsztaty przygotowane przez Sławomira Nawarlocha poświęcone teatrowi z przesłaniem społecznym. Tu artyści niewątpliwie znaleźli odpowiedź na swoje pytanie.
Zofia Białas/kultura.wielun.pl